8-13 Nisan haftası sansür gündemi

Koronavirüs soruşturmaları, gözaltılar, yeni internet tasarısı… 8-13 Nisan haftasının sansür gündemini sizin için derledik.


Press In Arrest: Sadece Mart’ta 30 gazeteci yargılandı: Türkiye’de yaklaşık iki yıldır yüzlerce gazetecinin yargılamasını izleyen, belgeleyen ve raporlayan kapsamlı bir veritabanı ve hafızalaştırma çalışması yürüten Press In Arrest, “Mart 2020 Basın Özgürlüğü Raporu”nu açıkladı. Rapora göre, Mart ayında dokuz gazeteci tutuklandı, bir gazete ve otuz gazeteci yargılandı.

İktidarın yardım paketinden sosyal medya yasakları çıktı: AKP’nin 66 maddelik ekonomik yardım paketinden sosyal medya kullanıcılarına sansür ve fişleme çıktı. “Halka yardım” denilerek hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’nda ele alındığını bildirdiği teklifte, sosyal medya ağlarına yönelik yeni kısıtlama ve düzenlemeler bulunuyor.

Af Örgütü’nden açıklama: Avrupa dönüm noktasında: Uluslararası Af Örgütü, devletlerin koronavirüse karşı önlem alırken göz önünde bulundurması gereken bölgesel ve uluslararası insan hakları yükümlülüklerini hatırlatan ve sağlık, barınma, yeterli su ve hijyen imkanına ulaşım gibi hakların korunmasına dikkat çekilen bir brifing yayımladı.

Netflix dizisine homofobik kampanya: Netflix’in üçüncü Türkiye yapımı olmaya hazırlanan Aşk 101 dizisi, henüz yayınlanmadan sosyal medyada homofobik bir kampanyayla hedef gösterildi ve tepki amacıyla açılan homofobik #netflixadamol hashtag’i trend topic oldu.

RTÜK Başkanı: “İnternet yayınlarında ahlaksızlığa geçit vermeyeceğiz:” RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Yeni Akit’in Aşk 101 dizisine karşı sürdürdüğü homofobik kampanyaya dahil oldu. Şahin, internet yayıncılığını denetleme görevini üstlenen RTÜK’ün ‘toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı’, ‘çocuk ve gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumsuz etki edebilecek’ yayınlara geçit vermeyeceğini söyledi.

Atatürk ve Mevlana’ya hakaret gerekçesiyle komedyene tutuklama:Emre Günsal, stand-up gösterisinde Atatürk, Mevlana, Şems Tebriz-i, Konya ve Konyalılar hakkında aşağılayıcı sözlerde bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı.

‘Ödeme yapmıyoruz’ paylaşımına üç gün gözaltı: Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi stajyer Avukat Yağız Timoçin, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek 8 Nisan’da gözaltına alındı. 3 gün boyunca gözaltında tutulan Timoçin’in atmış olduğu tweetler suç unsuru kabul edildi.

Nabız Gazetesi’nin sahibine soruşturma: Rize’de yerel bir haber sitesi olan Nabız Gazetesi’nin sahibi ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı’ya “Çaykur’da koronavirüs alarmı” başlıklı haber nedeniyle soruşturma açıldı.

Sokağa çıkma yasağını fotoğraflayan sanatçıya gözaltı: Koronavirüs tedbirleri kapsamında iki gün süreyle sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinin duyurmasıyla birlikte Adana’da sokakta başlayan izdihamı fotoğraflayan sanatçı Fadime Aygün gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

 

İnfaz düzenlemesindeki 55 madde kabul edildi: AKP ve MHP tarafından hazırlanan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin ikinci bölümünde yer alan 25 madde daha kabul edildi, böylece toplamda teklifin 55 maddesi kabul edilmiş oldu.