Sokağa çıkma yasağını fotoğraflayan sanatçıya gözaltı

Adana’da bir fotoğrafçı, sokağa çıkma yasağı kararının açıklanması ile birlikte başlayan izdihamı fotoğrafladığı için gözaltına alındı. Fotoğrafçı serbest bırakılırken tehdit de edildiğini söyledi


Koronavirüs tedbirleri kapsamında iki gün süreyle sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinin duyurulmasıyla birlikte Adana’da sokakta başlayan izdihamı fotoğraflayan sanatçı Fadime Aygün gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

Yaşadıklarını Evrensel Gazetesi’nden Tugay Bek’e anlatan Aygün, sokakta fotoğraf çekerken bekçiler tarafından alıkonulduğunu, daha sonra polislerin kendisini Bağlar Karakolu’na götürdüğünü ve iki saat boyunca orada tutulduğunu ifade etti.

Aygün, polislerin kendisine, fotoğraf çekmesinin çok anlamsız olduğunu ve bu işin akademik eğitimini almış olmanın ona fotoğraf çekme hakkı vermediğini söylediğini aktardı.

Aygün iki saat kadar karakolda bekletildiğini, gözaltına alınma ve salıverilme tutanağı tutulmadığını ve serbest bırakılmadan önce çektiği fotoğrafların silindiğini da belirtti. Aygün, fotoğraflara bir şekilde ulaşır ve yayınlarsa 3 gün boyunca gözaltına alınacağına dair tehdit de edildiğini anlattı.