Press In Arrest: Sadece Mart’ta 30 gazeteci yargılandı

Yaklaşık iki yıldır yüzlerce gazetecinin yargılamasını izleyen, belgeleyen ve raporlayan Press In Arrest’in “Mart 2020 Basın Özgürlüğü Raporu” salgına rağmen gazeteciliğin yargılandığını gözler önüne serdi


Türkiye’de yaklaşık iki yıldır yüzlerce gazetecinin yargılamasını izleyen, belgeleyen ve raporlayan kapsamlı bir veritabanı ve hafızalaştırma çalışması yürüten Press In Arrest, “Mart 2020 Basın Özgürlüğü Raporu”nu açıkladı. Rapora göre, Mart ayında dokuz gazeteci tutuklandı, bir gazete ve 30 gazeteci yargılandı, 10 gazetecinin duruşması da koronavirüs tedbirleri kapsamında görülemedi.

SALGIN SEBEBİYLE YARGILAMALARA ARA ANCAK GÖZALTILARA DEĞİL

Raporda en az 14 gazetecinin ifadeye çağrılarak hakkında soruşturma başlatıldığı, en az 20 gazetecinin de gözaltına alındığı Mart ayında, iki gazeteci hakkında da dava açıldığı belirtildi. Bir gazete ve 30 gazeteci yargılanırken dokuz gazetecinin ise tutuklandığı bildirildi.

Rapora göre, 30 gazeteci üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, bir kez müebbet hapis ve en az 106 yıl 9 aydan 295 yıl 53 aya kadar hapis istemiyle yargılandı. 26 gazetecinin yargılaması ertelenirken, 10 gazetecinin duruşması ise koronavirüs tedbirleri kapsamında görülemedi.

Mart ayında bir gazetecinin beraat ettiği, üç gazetecinin ise ceza aldığı yer alan raporda, “Hapisteki altı gazeteci tahliye olurken, tutuklu yargılanan üç gazeteci koronavirüs salgını nedeniyle SEGBİS aracılığıyla mahkemeye savunma yaptı” bilgisi yer aldı.

İNFAZ DÜZENLEMESİNİN GAZETECİLERİ KAPSAMAMASINA ELEŞTİRİ

Meclis’e sunulan infaz düzenlemesinin gazetecileri kapsamaması eleştirilen raporda, “Çünkü basın özgürlüğünün karşısına Terörle Mücadele Kanunu koyuluyor ve gazeteciler bu kanun kapsamında yargılanıyor” denildi.

Raporda hapisteki gazetecilerden Aydın Keser, Barış Pehivan, Barış Terkoğlu, Ferhat Çelik, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, İsmail Yıldız, Rawin Sterk ile Tülay Canpolat’ın iddianamelerin hala tamamlanmadığına vurgu yapılarak, “Bu gazetecilerin hangi suçlamayla yargılanacağı ise belli değil” ifadelerine yer verildi.