RTÜK Başkanı FOX TV Ana Haber Bülteni’ne inceleme başlatıldığını duyurdu

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, FOX TV Ana Haber Spikeri Selçuk Tepeli’nin hükümete yönelik sözleriyle “tarafsızlık ilkesini ihlal ettiği” gerekçesiyle kanal hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, FOX TV Ana Haber Spikeri Selçuk Tepeli’nin hükümete yönelik sözleriyle “tarafsızlık ilkesini ihlal ettiği” gerekçesiyle kanal hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

Şahin Twitter’dan yaptığı 20 Ocak 2022’nin ilk saatlerinde yaptığı paylaşımda; “Tarafsızlık, medya kuruluşlarının haber bültenlerinde basın etiğinin gereğidir. FOX Ana Haber sunucusunun adeta muhalefet lideri gibi davranması kabul edilemez. 6112 sayılı Yasa bunu emreder. İlgili sunucunun kamuoyunu yanlış yönlendirme çabaları hakkında inceleme başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

FOX TV Ana Haber Bülteni’ni sunan Selçuk Tepeli’nin bahsi geçen bültende söylediği sözlerden bazıları şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı diyor ki; ‘Türk Lirasına ilgiyi arttırmak için birtakım yeni projelerimiz var.’ Nedir mesela; 1 Türk Lirası alana 1 Türk Lirası mı vereceksiniz? Zaten Türk Lirası dolara endekslendi…”

“Memlekette konut üretiyorsun, alan yabancı -bu ülkenin milleti yokmuş gibi; iş veriyorsun, ucuza çalışıyor diye kontrolsüz, yasadışı içeri kabul ettiğin göçmen çalışıyor. Bu ülkede özel ve kamu şirketleri 100 yılda üretmiş, üç kuruşa beş kuruşa satmışsın yabancılara… Hangi şirketler satılmış açıklayamıyoruz burada […] Para nerede o da belli değil… O patronlar paraları nereye götürdü?”

“Vergi avantajı sağladığın bu ülkenin patronları, zenginleri, şirketleri… Ziraat Bankası’ndan vs. kredi alıp medya sahibi, başka şey sahibi olanlar var. Gitti İtalyana sattı, şuna buna sattı. Para nerede para? Yok… Aynı hikâye…”

TAŞCI: “TARAFSIZ OLMASI GEREKEN RTÜK’ÜN BAŞKANIDIR”

Konuyla ilgili RTÜK’ün CHP’den üyesi İlhan Taşcı da Twitter’dan açıklama yaptı. Ebubekir Şahin’in iletisini alıntılayan Taşcı, “Tarafsız olması gereken RTÜK’ün Başkanıdır. Bu da tarafsız olmadığının kanıtıdır” açıklamasıyla RTÜK’ün 1 Ocak-24 Aralık 2021 arasında televizyon kanallarına verdiği cezalara dair bir grafik paylaştı.

https://twitter.com/ilhantasci/status/1484163247586619401

RTÜK 24 Ocak 2022’de yapılan “olağanüstü” toplantıda FOX TV’ye yüzde 3’lük para cezası verdi.