Nabız Gazetesi’nin sahibine soruşturma

Savcılık, Nabız Gazetesi’nde yayınlanan 11 işçinin koronavirüs nedeniyle karantina altına alındığına dair “Çaykur’da koronavirüs alarmı” başlıklı haber nedeniyle gazetenin sahibi hakkında soruşturma başlattı


Rize’de yerel bir haber sitesi olan Nabız Gazetesi’nin sahibi ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı’ya  “Çaykur’da koronavirüs alarmı” başlıklı haber nedeniyle soruşturma açıldı.

31 Mart’ta Zihni Derin Çay Fabrikası’nda 11 işçinin koronavirüs nedeniyle karantina altına alındığına ilişkin haberin rizenabiz.com haber sitesinde yayınlanmasından sonra Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur),  haberde “genelleyici, art niyetli, yıpratıcı, sorgulayıcı, yapıcı olmadığı izlenimi veren” bir dil kullanıldığı ve bu haberle Çaykur’a karşı bir algı oluşturulmaya çalışıldığı iddialarıyla Gençağa Karafazlı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Karafazlı ile Nabız Gazetesi muhabiri Doğan Can İlek savcılık tarafından 9 Nisan’da ifadeye çağrıldılar.

Konuya ilişkin açıklama yapan ÇGD Rize Şube Başkan Yardımcısı Saltuk Deniz: “Eğer yazıda hata ya da eksiklik varsa Çaykur tarafından kamuoyuna açıklama yapılıp yazı tekzip ettirilir ya da düzeltme istenebilirdi. Hemen suç duyurusunda bulunmaya gerek yok… Basının görevi kamuoyunun sesi ve vicdanı olmaktır. Basın resmi gazete değildir. Salgına uğraştığımız bu dönemde bir çok doğru yada yanlışın konuşularak bilgi kirliliğinin yaşandığı bir dönemde başının üzerine gitmek kamuoyunu güvensizliğe iter. Ayrıca Çay Müstahsillerinin Çaykur dan ısrarla açıklama beklediği bir dönemde Çaykur’un işi bu olmamalı.” diyerek tepki gösterdi.