‘Ödeme yapmıyoruz’ paylaşımına üç gün gözaltı

Twitter hesabından #ÖdemeYapmıyoruz” hashtagiyle paylaşım yapan stajyer avukat, “halkı kin ve nefrete teşvik” suçlamasıyla 3 gün boyunca gözaltında tutuldu


Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi stajyer Avukat Yağız Timoçin, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek 8 Nisan’da gözaltına alındı. 3 gün boyunca gözaltında tutulan Timoçin’in atmış olduğu şu tweetler suç unsuru kabul edildi:

“Yoksulluğa mahkum olmuşuz. Açız, açıktayız. Kaybedecek bir şeyimiz kalmamış! #ÖdemeYapmıyoruz”

“İşçiler ücretsiz izne çıkarılıyor. İşten çıkarılıyor. Bütün hakları gasp ediliyor. Açlığa, yoksulluğa, ölüme mahkûm ediliyor. Tek çare #ÖdemeYapmıyoruz demekte!”

“Kapitalizm koronadan daha tehlikeli! #ÖdemeYapmıyoruz”

Timoçin’in Avukatı Emre Erdal bianet’ten Ayça Söylemez’e yaptığı açıklamada, 3 gün boyunca İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’de gözaltında tutulan Timoçin’in kronik astım hastası olduğu ve koronavirüs salgınında risk grubunda olduğunu ifade etti. Erdal ayrıca, Timoçin’e “halkı kin ve nefrete teşvik” suçlamasının yöneltildiğini ve dosyadaki tek delilin Timoçin’in #ÖdemeYapmıyoruz kampanyası kapsamında attığı tweetler olduğunu, bu yüzden delil karartma gibi bir ihtimal olmadığı için 3 gün gözaltında tutulmasının gereksiz olduğunu belirtti.