Feshane’deki hedef gösterilen ve saldırıya uğrayan “Ortadan Başlamak” sergisine soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İBB’nin Artİstanbul Feshane’deki ‘Ortadan Başlamak’ adlı sergisi hakkında soruşturma başlattı


19 küratör ve 300 sanatçının katıldığı, 400’ün üzerinde yapıtın sergilendiği ‘Ortadan Başlamak’ sergisi 22 Haziran’da açılmıştı. Açıldığı andan itibaren hedef gösterilmiş, mekan önünde “sapkınlık” iddiasıyla protesto edilmiş ve saldırıya uğramıştı. Sergi hakkında 24 Temmuz’da Yesevi Alperenler Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği, tarafından “müstehcenlik ve sapkınlık içerdiği” iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmuştu.

Sözcü Gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve aşağılama” suçundan soruşturma açtı. Savcı, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nden (İBB) serginin organizasyon ve düzenlenmesinde görev alanların isimlerini ve adreslerini istedi. Savcılık yazısında geçen ifadeler ise şu şekilde: “Ortadan Başlamak’ isimli serginin organizasyon ve düzenlenmesinden sorumlu kişi/kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek, düzenlenecek evrakın ivedi olarak cumhuriyet başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur.”