7 – 13 Temmuz haftası sansür gündemi

Gökkuşağı yasağı, müstehcenlik davası, gözaltılar… 7 – 13 Temmuz haftasının sansür gündemini derledik


Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’a dava: Halk TV’de katıldıkları programda sarf ettikleri sözler nedeniyle Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten dava açıldı.

Şanlıurfa’da kesintisiz eylem yasağı bir ay daha uzatıldı: Şanlıurfa’da, geçen Ekim ayından beri birer aylık sürelerle kesintisiz olarak uygulanan eylem yasağı bir ay daha uzatıldı.

Ersan Pekin’in kitabına ‘müstehcenlik’ davası: Ersan Pekin’in 2013 yılında yayınlanan Bu Kadınlar Yedi Bitirdi Beni isimli kitabı hakkında ‘müstehcenlik’ suçlamasıyla dava açıldı.

LC Waikiki’den gökkuşağı yasağı: Ünlü kıyafet zinciri çalışanlarına gönderdiği e-postada, LGBTİ+’lara yönelik algı yaratabilecek gökkuşağı gibi sembollerin kullanılmaması gerektiğini söyledi.

dokuz8HABER’in Twitter hesabı kısıtlandı: Yurttaş haberciliği ağı dokuz8HABER’in Twitter hesabı organize saldırılar sonucunda sınırlandırıldı.

Gıda ve beslenmede sansür endişesi: Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Gıda Bilim Kurulu kurulması amacıyla hazırlanan düzenleme gıda uzmanlarında sansür endişesi yarattı.

Tarım Kredi Kooperatifi’nden sansür: Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin başvurusu üzerine bir günde toplam 84 habere erişim engeli getirildi.

RTÜK’ten Hakan: Muhafız için sansür sinyali: RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, Netflix’in Hakan: Muhafız adlı dizisi için sansür sinyali verdi.

Nagehan Alçı’ya ‘hakaret’ suçlamasıyla dava: Habertürk yazarı Nagehan Alçı hakkında bir köşe yazısı nedeniyle ‘hakaret’ suçlamasıyla dava açıldı.

Kuzey Ormanları Savunması’na polis müdahalesi ve gözaltı: Kuzey Ormanları Savunması’nın, Borusan Enerji’nin İstiklal Caddesi üzerinde bulunan binası önünde yaptığı basın açıklamasına müdahale eden polis dört aktivisti gözaltına aldı.

Diyadin Belediyesi Eş Başkanı Betül Yaşar gözaltına alındı: HDP’li Diyadin Belediye Eş Başkanı Betül Yaşar ve belediyenin eski yöneticileri gözaltına alındı.