Tarım Kredi Kooperatifi’nden sansür!

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin başvurusu üzerine bir günde toplam 84 habere erişim engeli getirildi


Tarımdan Haber internet sitesinde, Sorumlu Genel Yayın Yönetmeni Sadettin İnan imzasıyla yayınlanan bir yazıda Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılan başvurunun bir gün içinde karara bağlanarak 19’u Milli Gazete’de 65’i de Tarımdan Haber’de olmak üzere toplam 84 habere erişim engeli kararı verildiği dile getirilerek, ‘’Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri 2.5 yıldır hukuksuz bir şekilde yönetilirken, tamamen çiftçinin hak ve menfaatlerini korumaya yönelik yapılan haberlere, kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle erişim engeli getirildi’ denildi.

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğince ‘kişilik haklarının ihlali’ gerekçesiyle getirilen erişim engellerini eleştiren İnan, ‘’Söz konusu mahkeme 7 Temmuz’da yapılan başvuruyu insanüstü bir gayretle 84 haberi okuyup, tetkik ederek aynı gün sonuçlandırmış ve basın tarihinde derin yaralar açacak bir kararın altına imza atmıştır’’ dedi.

Erişim engeli verilen haberlerin ağırlıklı olarak milletvekilleri tarafından TBMM’ye verilen soru önergelerinin haberlerinden oluştuğuna da dikkat çeken İnan, ‘’Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin, tamamen çiftçinin hak ve menfaatlerini korumaya yönelik ve somut birçok belgeye dayalı olarak yapılan 84 tane habere ‘kişilik haklarının ihlal edildiği’ gerekçesiyle bir paket şeklinde aynı anda erişim engeli kararı vermesi, haberlerin incelenerek karar verilmediğini göstermektedir’’ şeklinde yazdı.

Diğer yandan aynı yazıda, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın 1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanunu kapsamında Genel Kurul kararıyla çıkarılan İnsan Kaynakları Yönetmeliğine aykırı bir şekilde atandığı ve Tarım Kredi Kooperatifinin iki buçuk yıldır hukuksuz bir şekilde yönetildiği de iddia edildi.