Pembe Hayat Derneği’nin etkinliğine yasak

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin yapmayı planladığı etkinlik Ankara Valiliği tarafından yasaklandı


Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin 4 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştireceği LGBTİ+’ların Hakları, Yasaklamalar Paneli ve LGBTİ+ Kısa Film Gösterimi başlığı altındaki etkinlik, “genel ahlak, genel sağlık ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gerekçe gösterilerek valilik tarafından yasaklandı.

Pembe Hayat Derneği’nin websitesinde yer alan habere göre, 2017 yılında Ankara Valiliği tarafından kentte LGBTİ+ etkinliklerine getirilen süresiz yasağın geçtiğimiz günlerde Bölge İdare Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulunup sonlandırılmasıyla 4 Mayıs’taki etkinlik için valiliğe başvuru yapan derneğe, “toplumsal duyarlılıklar, genel ahlak, genel sağlık ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gerekçe gösterilerek ret yanıtı geldi.

Pembe Hayat Derneği avukatı Emrah Şahin ise kararla ilgili şunları söyledi:

“Genel yasağın kaldırılmasının ardından birçok kesimde yasakların devam edip etmediğine dair bir belirsizlik ortamı oluştu. Ancak başvurumuzun önceki yasaklarla benzer gerekçelerle yasaklanması LGBTİ+ etkinliklerine ilişkin yasağın örtülü bir yasağa evrildiğini ve bu şekliyle devam ettiğini ortaya koymuştur. Dernek olarak hukuka aykırı bu karar karşı dava yoluna başvuracağız”