Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’a dava

Halk TV’de katıldıkları programda sarf ettikleri sözler nedeniyle Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten dava açıldı


Sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında, konuk oldukları bir televizyon programında yaptıkları konuşmada, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işledikleri iddiasıyla 4 yıl 8’er aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı 21 Aralık 2018’de konuk oldukları Halk TV’de yayınlanan programda sarf edilen sözleri üzerine Gezen ve Akpınar hakkında, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan başlattığı soruşturmayı tamamladı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Müjdat Gezen ile Metin Akpınar’ın 1 yıl 2’şer aydan 4 yıl 8’er aya kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianame, gönderildiği Anadolu Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. Gezen ve Akpınar ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında konuk oldukları Halk TV’de Uğur Dündar tarafından sunulan ‘Halk Arenası’ adlı programda yaptıkları açıklamalar üzerine soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında polis eşliğinde Anadolu Adalet Sarayına gelen Müjdat Gezen ve Metin Akpınar sevk edildikleri Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakılmıştı. Gezen ve Akpınar hakkındaki haftada bir gün en yakın polis merkezinde imza atma ve yurt dışına çıkış yasağı şeklinde verilen adli kontrol kararı, savcılığın kararıyla kaldırılmıştı.