dokuz8HABER’in Twitter hesabı kısıtlandı

Yurttaş haberciliği ağı dokuz8HABER’in Twitter hesabı organize saldırılar sonucunda sınırlandırıldı


Yurttaş haberciliği ağı dokuz8HaABER’in Twitter hesabı organize saldırıların ardından sınırlandırıldı.

dokuz8HABER’de yer alan habere göre 7 Temmuz günü öğleden sonra haber merkezi editörlerinin paylaşım yapmasına ve hesaba erişimine kısıtlama uyarısı geldi. Ancak konuyla ilgili dokuz8HABER’e Twitter tarafından herhangi bir gerekçe ya da bilgilendirme e-postası gönderilmedi.

dokuz8HABER bir çağrı yayınlayarak, haber alma hakkına sahip çıkan herkesi destek olmaya çağırdı. Organize saldırılar karşısında asla geri adım atılmayacağı belirtilen çağrıda, “Takipçilerimiz twitter.com/dokuz8haber adresine girmeye çalıştığında ‘Dikkat: Bu hesap geçici olarak sınırlandırıldı’ uyarısı çıkıyor. Açıklamanın hemen altında da ‘Evet, profili görüntüle’ düğmesi yer alıyor. Sizlerden ricamız oraya tıklayarak hesabımıza erişmeniz oradan herhangi bir haberi alıntılayarak @TwitterSupport’a yönelik dokuz8tv hesabında da paylaştığımız ilgili metinle tweet atmanız” denildi.

Dayanışma amacıyla Twitter’da yazılması beklenen ilgili metin ise şu şekilde: “Since 2014 @dokuz8haber has been one of the representatives of independent free media in Turkey. Restricting a news organization’s account is a blatant assault on the people’s right to information. Please lift the restriction on dokuz8HABER account @twittersupport”