Nagehan Alçı’ya ‘hakaret’ suçlamasıyla dava

Habertürk yazarı Nagehan Alçı hakkında bir köşe yazısı nedeniyle ‘hakaret’ suçlamasıyla dava açıldı.


Nagehan Alçı’nın 15 Haziran 2018’de yayınlanan köşe yazısı hakkında İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hakkı Yalçınkaya’nın şikayeti üzerine dava açıldı. Alçı’nın 2 yıl 4 aya kadar hapse isteniyor.

Kendisinin hedef gösterildiğini belirten Hakim Yalçınkaya şikayet dilekçesinde, Alçı’nın yazısında Hrant Dink’in ölümüne neden olduğu yönünde iddialarda bulunduğunu hatırlatarak, “Hrant Dink’i ölüme götüren veya ölümüne neden olan kararı yazmış değilim. Hrant Dink’in öldürüldüğü tarihte Malatya İcra Mahkemesi Hakimi olarak görev yapıyordum” dedi.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı ise ifadesinde, söz konusu hakimin Hrant Dink’i ölüme götüren, ‘Türklüğü aşağılamak’ suçundan yargılandığı davanın hakimlerinden biri olduğunu ve  Dink’in öldürülmesinden sonra Agos Gazetesi yöneticilerinin yine aynı maddeden yargılandığı davaya da baktığını belirterek “O süreç ile ilgili somut gerçeklere dayanarak kanaatimi açıkladım” dedi.

Alçı’nın söz konusu yazısındaki ilgili kısım şöyle: ‘’Maalesef bugün hâlâ ‘Birey haklarını önemsemeyen hâkim-savcı zihniyeti’ yer yer hükümranlığını sürdürüyor. Sadece İzmir’deki hâkim değil, mesela Çağlayan Adliyesi’nde hâlâ, Hrant Dink ve oğlu Arat Dink’i sadece Ermeni oldukları için mahkûm eden ve Hrant Dink’i ölüme götüren o malum kararı veren hâkim Hakkı Yalçınkaya, Asliye Ceza Hâkimi olarak görev yapıyor.’’