30 Kasım – 7 Aralık haftası sansür gündemi

Gözaltı, sosyal medya sansürü, yayın yasağı, RTÜK cezası, soruşturma… 30 Kasım – 7 Aralık haftasının sansür gündemini derledik


Gazeteci Velat Öztekin’e hapis cezası: Azadiya Welat gazetesi eski çalışanı Velat Öztekin’e bir yıl altı ay 22 gün hapis cezası verildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

Oyuncu Nilüfer Aydan ‘Cumhurbaşkanı’na hakaretten’ yargılandı: 80 yaşındaki oyuncu Nilüfer Aydan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten hâkim karşısına çıktı. 

Trendyol’da Fatih Yaşlı kitaplarına sansür: Çevrimiçi alışveriş portalı Trendyol, ‘siyasi’ bulduğu gerekçesiyle yazar Fatih Yaşlı’nın kitaplarına yer vermedi. Olayın gündeme gelmesi üzerine Trendyol özür diledi.

Gazeteci Dicle Müftüoğlu’na ilk duruşmada hapis cezası: Gazeteci Dicle Müftüoğlu, hakkında açılan davanın ilk duruşmasında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla bir yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı.

RTÜK’ten Habertürk’e ceza: “Karar yasanın en ağır maddesine dayandırıldı”: RTÜK, CHP’li Ali Mahir Başarır’ın bir programda sarf ettiği “Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış” sözlerinden sonra Habertürk’e beş kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası verdi. 

Savcı gazetecinin savunmasını dinlemeden mütalaa hazırladı: Alican Uludağ’ın eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı eleştirdiği için yargılandığı davanın ilk duruşmasında savcının mütalaayı önceden hazırladığı anlaşıldı.

Anayasa Mahkemesi Ahmet Altan’ın başvurusunu reddetti: Tutuklu gazeteci-yazar Ahmet Altan’ın bireysel başvurusunu bir yıl sonra karara bağlayan Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, başvuruyu ‘kabul edilemez’ buldu.

Komedyenler Pınar Fidan ve Özgür Tosun için hapis talebi: Komedyenler Pınar Fidan ve Özgür Tosun hakkında Alevilere yönelik ifadeleri nedeniyle hapis cazesı talebiyle iddianame düzenlendi.

Yazar Gulgeş Deryaspi’ye altı yıl üç ay hapis cezası: Yazar Gulgeş Deryaspi, ‘örgüt üyeliği’ suçundan altı yıl üç ay hapis cezası aldı. 

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden Kavala kararı: Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türkiye’den Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala’yı derhal serbest bırakmasını istedi. Komite, Anayasa Mahkemesi’ne de Kavala’nın bireysel başvurusunu karara bağlaması yönünde çağrı yaptı.

Gercüş’teki cinsel istismar iddiasıyla ilgili yayın yasağı ve sosyal medya soruşturması: Gercüş’te 15 yaşında bir çocuğun istismara uğradığı iddiasıyla ilgili açılan soruşturma kapsamında Batman Anadolu Başsavcılığı ve Batman Valiliği tarafından yapılan açıklamada konuyla ilgili gizlilik kararı olduğu hatırlatıldı. Sosyal medyada dezenformasyon yaptıkları iddiasıyla 27 kişi hakkında adli süreç başlatıldı. 

Can Dündar’ın reddi hakim talebine mahkemeden ret: MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğrafları yayınladığı gerekçesiyle yargılanan Can Dündar mahkeme heyetinin reddini istedi. 14. Ağır Ceza Mahkemesi talebi reddetti.

Haftanın erişime engellenen haberleri: Ekolojik Enerji’yle ilgili açıklamalara, ‘FETÖ Borsası’ iddialarına, Berat Albayrak’ın danışmanının açıklamalarına, Kervansaray Holding’le ilgili kayyum haberlerine ve Gazete Yolculuk ve Jinnews Türkçe’nin internet sitelerine erişim engeli getirildi.

Gazeteci Ayşegül Doğan’a altı yıl üç ay hapis cezası verildi: Ayşegül Doğan hakkında ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla süren davada altı yıl üç ay hapis cezası verildi. Avukat M. Emin Aktar, DTK davalarıyla bir dönemin tarihten silinmeye çalışıldığını söyledi.