Komedyenler Pınar Fidan ve Özgür Tosun için hapis talebi

Komedyenler Pınar Fidan ve Özgür Tosun hakkında Alevilere yönelik ifadeleri nedeniyle hapis cazesı talebiyle iddianame düzenlendi


Komedyenler Pınar Fidan ve Özgür Tosun hakkında Tuz-Biber adlı stand-up gösterisinde Alevilere yönelik kullandıkları ifadeler nedeniyle ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçlamalarıyla iddianame düzenlendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Furkan Okudan tarafından hazırlanan iddianamede, Pınar Fidan ve Özgür Tosun’un Kadıköy’de bulunan bir iş yerinde stand-up gösterisi yaptıkları belirtildi. İddianamede, şüphelilerin söz konusu gösteride ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamaya’ yönelik sözler sarf ettiklerinin ihbar edilmesi üzerine soruşturma başlatıldığı aktarıldı.

İddianamede, Pınar Fidan’ın alınan ifadesinde, herhangi bir propaganda ve kışkırtma amacıyla eylemde bulunmadığını, sadece mizah yapmak amacıyla bahse konu yerde bulunduğunu, meydana gelen yanlış anlaşılmadan dolayı özür dilediğini, suç işleme kastının olmadığını söylediği kaydedildi.

Özgür Tosun’un da ifadesinde, videonun tamamının kendi beyanlarından oluşmadığını, mizah amaçlı söylenmiş ironi, şaka, kinaye ve taklit içeren sözler sebebiyle üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini söylediği aktarıldı.

İddianamede, şüphelilerin eyleminin TCK’nin 216/2. maddesinde düzenlenen ‘halkın bir kesimini aşağılama’ suçu kapsamında değerlendirildiği belirtilerek, “Bu yasa maddesinde tanımlanan suçla korunmak istenen hukuksal yarar, kamu barışının korunmasıdır. Kendisine özgü özellik taşıyan bir hareket suçu olan bu suçun oluşması için halkın bir kesimini oluşturan gayrimuayyen sayıdaki kişilerin aşağılanması, tahkir edilmesi gerekir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Pınar Fidan ve Özgür Tosun’un ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçunu işledikleri aktarılan iddianamede, şüphelilerin, altışar aydan birer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Hazırlanan iddianame değerlendirilmek üzere Anadolu 21. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

NE OLMUŞTU?

Tuz-Biber adlı stand-up gösterisinde sahne alan Pınar Fidan’ın şovu sırasında Alevi vatandaşlara yönelik sarf ettiği ifadeler sonrası gündem olmuştu. Fidan’ın ifadeleri şöyleydi:

“Siyasilerle ilgili şeyler paylaşıyor. Finlandiya Başbakanı işe metro ile gidiyormuş galiba ‘asıl cennete gidecekler bunlar, bizim ülkemizdeki siyasiler cehennemlik’ bunu söyleyen de bir yandan Alevi. Yani hiçbir şey yapmadan cennete gideceğini sanan insan. Bir de başkalarına böyle yargı dağıtıyor. Hani arada böyle haberler okuyorum cemevine saldırıda bulunulmuş. Bakın böyle haberler oluyor sık sık gazetelerin üçüncü sayfalarında ‘bilmem neredeki cemevine saldırıldı’ ama hiç Alevi kaybetmiyoruz. Çünkü boş, Alevi yok. Bir şey yapmamız gerekmiyor, saldırganlar cemevine Alevilerden daha çok gidiyor. Bunun anlaşılması lazım, çok istiyorsan meyhaneye falan git ya da hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin.” Tepkiler üzerine Pınar Fidan hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Fidan konunun gündem olmasının ardından sosyal medya hesabından “Merhaba arkadaşlar. Uğraşmak istemedim başta ama bu kadar kişi tarafından yanlış anlaşıldı bir kere daha buradan açıklayayım. İzlediğiniz videoda tam tersini düşündüğüm bir şeyi ironi olarak anlatıyorum. Mizah dalga geçmek ya da küçümsemek için değil eleştirmek için yaptığımız bir şey. İnsanların gelen düşüncesini tekrar ederek aslında anladığınızın aksine öyle düşünenlerle dalga geçiyorum. Önemi yok ama ben aleviyim ve alevi düşmanı olduğumu düşünüp beddua, küfür ve hakaret eden bu kadar çok insan olabilmesine şaşırdım ve üzüldüm. Bunun benimle ilgili olmadığını biliyor ama hepimizi için üzücü. Videonun başı sonu olmadığı içinde yanlış anlaşılmış olabilir. Orada alevi diye bahsettiğim kişi dayım. Can sağlığı diyelim ne diyelim” açıklamasını yapmıştı. Hakkında soruşturma açılan Pınar Fidan, emniyette ifade verdikten sonra serbest bırakılmıştı.