RTÜK’ten Habertürk’e ceza: “Karar yasanın en ağır maddesine dayandırıldı”

RTÜK, CHP’li Ali Mahir Başarır’ın bir programda sarf ettiği “Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış” sözlerinden sonra Habertürk’e beş kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası verdi. RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, kanalın üçüncü kez ceza alması halinde yayın lisansının iptal edileceğini belirtti


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Habertürk’teki ‘Gerçek Fikri Ne’ programında TSK’nın tank paleti fabrikasının yüzde 49’unun Katar’a satıldığını iddia ederek, “Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış” demesi üzerine tepki çekmişti. Bu sözler sonrası Habertürk’te inceleme başlatılmıştı. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), programla ilgili Habertürk’e beş kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası verdi.

RTÜK Üyesi Okan Konuralp

RTÜK üyesi Okan Konuralp, cezayla ilgili yaptığı açıklamada “Üst Kurul’un toplantısında, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Palet Fabrikası – Katar ilişkisiyle ilgili sözleri görüşülmüş; yayıncı kuruluşa oy çokluğuyla yüzde beş İdari Para Cezası ve 5 kez program durdurma cezası verilmiştir” dedi.

“UZMAN RAPORU EKSİK”

Konuralp’in açıklamasının devamında “CHP milletvekili Başarır’ın, sözlerinden neyi kastettiğini yayın içerisinde ve son derece açık bir şekilde, zamanında izah etmiş olduğu, yayın moderatörünün, RTÜK içtihatlarına uygun olarak, konuğunun sözlerini izah etmesine, açıklık getirmesine olanak tanıyan bir yaklaşım gösterdiği, yaptırıma dayanak olan uzman raporunun eksik olması, bazı ifadelerin değerlendirilmesinde yanlışlıklar bulunduğu gerekçeleriyle kurulun oy çokluğuyla aldığı karara katılmadım. Karar, hukuki ve vicdani dayanaktan yoksun bir karardır” sözleri yer aldı.

İLHAN TAŞÇI: “ÜÇÜNCÜ KEZ CEZA ALMASI HALİNDE HABERTÜRK’ÜN YAYIN LİSANSI İPTAL EDİLECEK”

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı

RTÜK üyesi İlhan Taşçı da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “RTÜK, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Paletin Katarlılara satışına ilişkin sözleri nedeniyle ‘devletin varlık ve bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne’ aykırı yayından Habertürk’e oy çokluğuyla yüzde beş idari para, beş kez de program durdurma cezası verdi. RTÜK’ün Habertürk’e verdiği cezanın dayanağı yasadaki en ağır yaptırım 8/1-a maddesi. Kanal benzer ihlalden ikinci kez ceza alırsa yayını 10 gün durdurulacak. Üçüncü kez ceza alması halinde ise Habertürk’ün yayın lisansı iptal edilecek” dedi.

NE OLMUŞTU?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır

CHP milletvekili Ali Mahir Başarır Tank Palet’in Katar’a satılmasına tepki gösterdiği programda ayrıca, “Öyle bir noktadayız ki; Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış. Ben değer biçemiyorum; 20 milyar dolar olduğu söyleniyor, 50 milyon dolara satılmış.” iddiasında bulunmuştu. 

Bunun üzerine stüdyoda bulunan kamuoyu araştırmacısı Hilmi Daşdemir ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacısalihoğlu Başarır’ın sözlerine tepki gösterdi. Daşdemir, “Hangi ordu satılmış” diye sorarken, Ali Mahir Başarır “Tank Palet ordu değil mi?” diye yanıt vermişti.

RTÜK İNCELEMEYE ALMIŞTI

Başarır’ın bu sözleri sonrası internet sitesinde bir açıklama yayınlayan RTÜK, ‘çirkin ifadeler’i kabul etmenin mümkün olmadığını ifade etmişti. RTÜK’ün “Ordumuza dil uzatmaya kimsenin hakkı yoktur” denen açıklamasında, kurulun sorumluluğunda bulunan yayının, her kesimden insan tarafından takip edildiği kaydedilmişti. Açıklamada, “Hadsiz sözler yakın takibimiz altındadır. İlgili yayın hakkında Üst Kurul uzmanlarımızca inceleme başlatılmıştır” ifadesine yer verilmişti.

Gelen tepkiler üzerine Başarır, sözlerini bir kez daha şöyle açıklamıştı: “Ordudan kastım, tank palet fabrikasıdır. Bir kez daha söylüyorum… Buradan yanlış bir anlam çıkmasın. Ben Mehmetçiği, ben ordumuzu kast edebilir miyim? ‘Tank palet fabrikası ordunun bir parçasıdır’ dedim ve ‘Bunun yüzde 49’u Katar’a satılmıştır’ dedim. Tank palet fabrikası ordunun bir parçasıdır, bunun yüzde 49’unu satmak ihanettir, ‘Ordunun bu bölümünü satmaktır’ diyorum. Kastım bu.”