Savcı gazetecinin savunmasını dinlemeden mütalaa hazırladı

Alican Uludağ’ın eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı eleştirdiği için yargılandığı davanın ilk duruşmasında savcının mütalaayı önceden hazırladığı anlaşıldı


Yargı muhabiri, gazeteci Alican Uludağ, düğününden sonra Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına giden eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı eleştirdiği sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında açılan davada hâkim karşısına çıktı.

Alican Uludağ, Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında savunma yaptı. Avukatların beyanlarının ardından mütalaasını sunan duruşma savcısı Sedat Aydın Uludağ’ın Terörle Mücadele Kanunu’nun (TCK) 6. maddesinde düzenlenen “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçu uyarınca cezalandırılmasını istedi. 

bianet’te yayımlanan habere göre duruşma savcısı Sedat Aydın’ın ceza istediği mütalaasının üzerine söz alan Uludağ, “Savcı, cebinden çıkardığı flash diski kâtibe vererek önceden hazırladığı mütalaayla sanıkların savunmalarının dikkate alınmadığını bir kez daha göstermiş oldu. Biz o zaman burada boşuna konuşuyoruz” dedi.

 “SORUŞTURMA SİNDİRME AMAÇLI”

Savunmasında, soruşturma kapsamında TEM Şube’ye tebligat için çağrıldığı gün adliyede görevli olan eşinin de görev yerinin değiştirildiğini söyleyen gazeteci Alican Uludağ, “Üstelik, bu görev yeri değişimi doğum izninde olan eşimin sekiz aylık hamile olduğu bir anda gerçekleşmiştir. Bu soruşturma tamamen baskı, sindirme ve ders verme amacıyla başlatılmıştır” dedi.

Dava konusu paylaşımlarında Alican Uludağ, başsavcının düğününden hemen sonra Cumhurbaşkanı’nın yanına gitmesini eleştirmiş, ‘AİHM zorlaması ile tahliye kararı verilen Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden çıkamadan yeni bir soruşturmada yeniden tutuklanmasını da aynı başsavcı sağladı. Siyasi muhalifler işte böyle cezaevine atılıyor’ demişti.

Duruşma, Uludağ ve avukatının mütalaaya ilişkin savunmalarını hazırlamaları için 3 Şubat 2021’e ertelendi.