Can Dündar’ın reddi hakim talebine mahkemeden ret

MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğrafları yayınladığı gerekçesiyle yargılanan Can Dündar mahkeme heyetinin reddini istedi. 14. Ağır Ceza Mahkemesi talebi reddetti


MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğrafları yayınladığı için yargılanan Cumhuriyet Gazetesi’nin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın reddi hakim talebini mahkeme kabul etmedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya Almanya’da yaşayan Can Dündar katılmazken avukatları hazır bulundu. Mahkemede ayrıca ‘katılan’ sıfatıyla Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MİT Müsteşarlığı’nın avukatları da yer aldı.

Mahkeme, 14 Ekim’de görülen duruşmada Dündar hakkında savcının ‘siyasal veya askeri casusluk’ ile ‘terör örgütüne yardım etmek’ suçlamasıyla 22 yıl 6 aydan 35 yıla kadar hapsini istediği mütalaaya karşı tarafların beyanları dinledi.

Can Dündar’ın avukatları, mahkeme heyetinin reddini istedi. Mahkeme heyeti de dosyanın geldiği aşamayı gerekçe göstererek bu talebin geri çevrilmesine karar verdi. Mahkeme, reddi hakim talebinin reddedilmesine ilişkin üst mahkemeye itiraz yapılması için avukatlara 7 günlük süre tanıdı. Bir sonraki duruşma 23 Aralık’ta görülecek.