Gazeteci Velat Öztekin’e hapis cezası

Azadiya Welat gazetesi eski çalışanı Velat Öztekin’e bir yıl altı ay 22 gün hapis cezası verildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi


Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) kapatılan Azadiya Welat gazetesi eski çalışanı Velat Öztekin hakkında, 2015-2016 yılları arasındaki sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla dava açılmıştı.

Gazete Karınca’daki habere göre davanın üçüncü duruşması, 30 Kasım 2020’de Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. İddia makamı, Öztekin’in ‘zincirleme örgüt propagandası yapmak’ gerekçesiyle bir yıldan beş yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti.

Gazetecinin avukatı Resul Tamur ise savunmasında Öztekin’in o dönem gazetenin çalışanı olduğunu, yaptığı paylaşımların da muhabir olmasından kaynaklı gazetecilik faaliyetleri kapsamında olduğunu ifade etti.

Tamur, müvekkilinin paylaşımlarının ‘fikir belirtme hürriyeti’ kapsamında olduğunu belirterek, beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, Öztekin’e ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla bir yıl altı ay 22 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.