Gazeteci Dicle Müftüoğlu’na ilk duruşmada hapis cezası

Gazeteci Dicle Müftüoğlu, hakkında açılan davanın ilk duruşmasında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla bir yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı


Mezopotamya Ajansı (MA) editörü ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu’na, sosyal medya hesabında paylaştığı bir fotoğraf nedeniyle dava açılmıştı. Müftüoğlu’nun ‘örgüt propagandası’ yaptığı suçlamasıyla açılan davada bir yıl üç ay hapis cezası verildi.

MA’daki habere göre, 2014 yılında Kobane’de yaşanan çatışmalara ilişkin DİHA’da yayınlanan haber içerikli fotoğrafı kendi kişisel sosyal medya hesabında paylaşan Müftüoğlu hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla beş yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada Mütfüoğlu ve avukatı Resul Tamur hazır bulundu. 

BERAAT İSTEDİ

Duruşmada suçlamaya karşı savunma yapan gazeteci Müftüoğlu, IŞİD’in 2014 yılında Suriye’nin Kobane kentine yaptığı saldırıyı, o dönem çalıştığı Dicle Haber Ajansı (DiHA) muhabirlerinin takip ederek haberler yaptığını hatırlattı. Müftüoğlu, “Paylaştığım bu fotoğraf ajansın çektiği fotoğraflardan biriydi. Dijital bir çağda yaşıyoruz. Ben de ajansın çektiği bu fotoğrafı daha fazla yaygınlaştırmak ve okunması amacıyla kendi sosyal medya hesabımda paylaştım. Bunun dışında başka bir amacım yoktu. Suçlamaları kabul etmiyorum. Hakkımda beraat kararı verilmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı. 

İDDİA MAKAMI CEZA İSTEDİ

Esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunan iddia makamı, gazeteci Müftüoğlu’nun sosyal medya hesabında silahlı bir YPG üyesinin fotoğrafını paylaşımını ‘silahlı örgütün cebir, şiddet, tehdit içeren yöntemlerini içerecek ya da başvurmayı teşvik edecek yöntemlerini meşru gösterecek nitelikte’ olduğunu ve üzerine atılı suçu işlediğini ileri sürdü. 

AİHM KARARLARI HATIRLATILDI

Mütalaaya karşı savunma yapan avukat Resul Tamur, ise mütalaaya katılmadıklarını belirterek, AİHM kararlarını hatırlattı: “AİHM’in de açık bir şekilde sonuç doğurmayan fotoğrafların suç unsuru sayılmayacağı yönünde kararları var. Bu nedenle müvekkilimin beraatını talep ediyorum. Aksi kanaatte ise CMK 231 maddesinin uygulanmasını talep ediyoruz” dedi. Duruşmaya verilen kısa aradan sonra mahkeme heyeti, gazeteci Müftüoğlu’na ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla bir yıl üç ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) karar verdi.