Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden Kavala kararı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türkiye’den Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala’yı derhal serbest bırakmasını istedi. Komite, Anayasa Mahkemesi’ne de Kavala’nın bireysel başvurusunu karara bağlaması yönünde çağrı yaptı


Almanya’nın dönem başkanı olduğu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, daha önceki alınan iki ara karara da atıfta bulunularak, Türkiye’nin Kavala ile ilgili AİHM kararına saygı göstermesini ve başvuru sahibini derhal cezaevinden tahliye etmesini isteyen yeni bir ara kararı kabul etti.

“ENDİŞE DUYUYORUZ”

Kararda, AİHM kararı ve iki kez tahliye, bir kez beraat etmesine rağmen hakkında yeni bir dava açılarak cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala için “Başvurucunun Ekim 2017’den bu yana özgürlüğünden mahrum olmasından derin bir endişe duyuyoruz” ifadeleri yer aldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetlemekten sorumlu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin ihlal kararına uyulmaması durumunda yaptırım hakkı bulunuyor.

1130 gündür tutuklu olan Osman Kavala, “15 Temmuz soruşturması” nedeniyle 18 Aralık’ta hâkim karşısına çıkacak. 

KAVALA 3 YILDIR CEZAEVİNDE 

15 Temmuz darbe girişimine yardım ve Gezi eylemlerini organize etme gibi çeşitli iddialarla tutuklu bulunan Kavala 3 yıldır cezaevinde. Gezi davasında tahliye kararı verilmesinin ardından serbest kalması gereken Osman Kavala hakkında, Barkey adıyla anılan dosyadan tutuklama kararı verildi. Ancak Kavala, söz konusu dosyadan da, kanun gereği 2 yıldan fazla tutuklu kalamayacağı için daha önce tahliye edilmişti.