Kayseri konferansına İstanbul’da da yasak

Hrant Dink Vakfı’nın düzenlediği Kayseri ve Çevresi Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı Şişli Kaymakamlığı tarafından gerekçe gösterilmeden yasaklandı


Daha önce Kayseri’de yapılması planlanan ancak Kayseri Valiliği’nin yasaklamasıyla İstanbul’da gerçekleştirilmesi kararı alınan Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı, bu kez de Şişli Kaymakamlığı tarafından engellendi.

Hrant Dink Vakfı’nın düzenlediği ve 18-19 Ekim tarihlerinde İstanbul’daki Hrant Dink Vakfı Havak Salonu’nda yapılması planlanan konferansın yasak kararında herhangi bir gerekçe gösterilmedi.

Yasağı websitesinden duyuran vakıf, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“18 ve 19 Ekim’de Hrant Dink Vakfı Havak Salonu’nda yapılacak ‘Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı’ yasaklandı!

Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, daha önce Kayseri’de yapılması planlanan konferans Kayseri Valiliği’nin müdahalesiyle yasaklanmıştı. Bunun üzerine, Vakfımızın Yönetim Kurulu konferansın İstanbul’da yapılmasına karar verdi.

Yarın yapılacak konferansın tüm hazırlıkları tamamlanmış, konuşmacıların tümü gerek Türkiye gerek dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelmişken, bugün 17 Ekim Perşembe günü saat 17.08’de Şişli Kaymakamlığı’ndan Vakfa bildirilen yasaklama tebliğinde gerekçe belirtilmemiştir.

Türkiye ve yurt dışından birçok akademisyenin değerli sunumlarıyla bilimsel veriler ışığında gerçekleştirilecek ‘Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı’nın yasaklandığını üzülerek kamuoyuyla paylaşıyoruz.”