Haftanın erişime engellenen haberleri

Ekolojik Enerji’yle ilgili açıklamalara, ‘FETÖ Borsası’ iddialarına, Berat Albayrak’ın danışmanının açıklamalarına, Kervansaray Holding’le ilgili kayyum haberlerine ve Gazete Yolculuk ve Jinnews Türkçe’nin internet sitelerine erişim engeli getirildi. 30 Kasım – 7 Aralık haftasının erişime engellenen haberleri…


Gazete Yolculuk’un sitesine erişim engellendi: Gazete Yolculuk’un internet sitesi ‘millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle’, Antalya 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Aralık 2020 tarih ve 2020/4519 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Jinnewsturkce sitesine yine engelleme: Kadın haber ajansı Jinnews’un internet sitesine erişim ‘millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ gerekçesiyle, Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Aralık 2020 tarih ve 2020/4213 sayılı kararıyla engellendi. 

Üniversite rektörlerinin hukuksuz görevlendirme haberlerine engel: Üniversite rektörlerinin aynı zamanda fakültelerde dekan vekili olarak çalıştığını ortaya koyan BirGün’ün 22 Ekim 2020 tarihli haberine erişim ‘kişilik hakları ihlali gerekçesiyle’, Malatya 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2020 tarih ve 2020/5397 sayılı kararı ile engellendi. 

Ekolojik Enerji A.Ş. ile ilgili içeriklere engelleme: Kemerburgaz’da fabrikası bulunan Ekolojik Enerji A.Ş. isimli şirketin çevre kirliliğine yol açtığına dair bilgileri içeren Hürriyet’ten Yalçın Bayer’in köşe yazısına ve ilgili Ekşi Sözlük içeriklerine erişim, ‘kişilik hakları ihlali gerekçesiyle’, Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2020 tarih ve 2020/5767 sayılı kararı ile engellendi.

‘FETÖ Borsası’ haberlerine erişim engeli devam ediyor: Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimekul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın FETÖ dosyasını boğaz manzaralı yalı karşılığında silen İstanbul Emniyet Müdürlüğü eski istihbarat şube müdürü Özgür Taşdemir hakkındaki haberlere erişim engellendi. Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin Ekim 2020’de erişime engellenmesine ve silinmesine karar verdiği içeriklerle benzer olduğu gerekçesiyle, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 2 Aralık 2020 tarih ve 2020/220 sayılı kararı ile 80 farklı haberin daha silinmesine karar verildi. 

Berat Albayrak’ın eski danışmanının açıklamalarına dair haberlere engel:  Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın başdanışmanı Medet Nebi Yanık’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalara dair içeriklere erişim, ‘kişilik hakları ihlali gerekçesiyle’, İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Aralık 2020 tarih ve 2020/7292 sayılı kararı ile engellendi.

‘Kervansaray Holding’e kayyum’ haberlerine engel: Aile içi kavgalarla medyanın gündemine giren Kervansaray Holding’e beş kişilik kayyum atanmasına dair erişim ‘kişilik hakları ihlali gerekçesiyle’, Bursa 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Kasım 2020 tarih ve 2020/6406 sayılı kararı ile engellendi.