28 Eylül – 5 Ekim haftası sansür gündemi

Erişim engelleri, tutuklamalar, toplantı yasakları… 28 Eylül – 5 Ekim haftasının sansür gündemini derledik


İsimsizler Hareketi soruşturmasında üç tutuklama: Yazar Temel Demirer ile birlikte 15 kişinin serbest bırakıldığı İsimsizler Hareketi soruşturmasında üç kişi için tutuklama kararı verildi.

Siyasi Haber’in internet sitesine erişim engeli: Siyasi Haber, Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 25 Eylül’de erişime engellendi, site yayına siyasihaber5.org adresinden devam ediyor.

Diyarbakır Kadın Ceza İnfaz Kurumu’nda kitap yasağı: Yazarları arasında Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın da bulunduğu “İfade Özgürlüğü, İlkeler ve Türkiye” isimli kitap ‘sakıncalı’ bulunarak cezaevine alınmadı.

Altındağ Kaymakamlığı komedyen Hasan Can Kaya’nın gösterisine izin vermedi: Komedyen Hasan Can Kaya’nın tek başına gösterisi Altındağ Kaymakamlığı tarafından gerekçe gösterilmeksizin engellendi. Kaya’nın etkinliğini gerçekleştiren yapım şirketi kaymakamlığa ikinci kez başvuru yaptıklarını açıkladı.

Gazeteci Hakkı Boltan gözaltına alındı: Gazeteci Hakkı Boltan, Diyarbakır’da bu sabah evine yapılan baskında gözaltına alındı.

Osman Kavala hakkında ikinci iddianame: Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü’nün Osman Kavala’nın bireysel başvurusunu ertelemesinden birkaç saat sonra İstanbul Başsavcılığı Kavala hakkında ikinci bir iddianame hazırladı.

Müzisyen Hozan Canê serbest bırakıldı: ‘Terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla yargılanarak altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırılan Hozan Canê, 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

Sendika.org’a erişim yine engellendi: Sendika.org’un internet sitesine erişim bir kez daha engellenirken site yeni adresiyle yayına devam ettiklerini duyurdu.

Grup Yorum üyeleri Gökçek ve Varan’a tahliye: Grup Yorum üyeleri Sultan Gökçek ve Bergün Varan 30 Eylül günü görülen duruşmalarında adli kontrol şartıyla tahliye edildiler.

MA ve Yeni Demokrasi’ye de erişim engeli: BTK kararı ile Mezopotamya Ajansı’nın ve Yeni Demokrasi gazetesinin internet sitelerine erişim engellendi.

Evrensel muhabirine ‘sosyal mesafe’ cezası: Evrensel Gazetesi muhabiri Eda Aktaş’a haber takibi için katıldığı basın açıklamasında ‘sosyal mesafeye uymadığı’ gerekçesi ile üç bin 150 lira para cezası kesildi.

Ayşenur Arslan ‘şüpheli’ sıfatıyla savcılığa çağrıldı: Gazeteci Ayşenur Arslan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

17 siyasetçiye tutuklama, Kars Belediyesi’ne kayyım: Ayhan Bilgen’le beraber HDP’li yöneticilerin de aralarında olduğu 17 isim tutuklandı, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ahmet Deniz Atabay hakkındaki ‘istismar’ haberlerine erişim engeli: Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ve bir grup arkadaşı tarafından istismara uğradığını dile getiren kişinin ifadelerinin yer aldığı haberlere erişim engeli getirildi.

‘Kamu bankasından yurt dışına çıkarılan para’ haberine erişim engeli: Zülfikarlar Holding’in kamu bankasından aldığı kredilerle ilgili Odatv’de yer alan habere erişim engeli getirildi.

Cezaevi idaresi sansür kararını da sansürledi: Cezaevinde tutuklu bulunan Özgür Karakaya’nın hapishaneden gönderdiği çizimler idare tarafından sansürlendi.

Helikopterden atılma soruşturmasında yayın yasağı kararı: Van’ın Çatak ilçesinde gözaltına alınan iki kişinin helikopterden atıldığı iddiasıyla ilgili soruşturmada gizlilik kararı alındı ve yayın yasağı getirildi.

Van polisi: Mezopomtamya Ajansı’nın çekim yapmasına izin vermeyeceğiz: DTK, HDP ve DBP heyetinin Servet Turgut’un taziyesinin ardından yapmak istediği basın açıklaması, polis tarafından “Mezopotamya Ajansı’nın çekim yapmasına izin vermeyeceğiz” denilerek engellendi.

HaberTürk, Karaca’nın yazısını yayından kaldırdı: HaberTürk, gazeteci Nihal Bengisu Karaca’nın MHP Milletvekili Erkan Haberal’ı eleştirdiği yazısını yayından kaldırdı.

Sivil topluma toplantı yasağı: İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle STK’lara ve meslek kuruluşlarına toplantı ve etkinlik yasağı getirdi

Kars kayyımı Kürtçe Twitter hesabını sildi: Kars Belediyesi kayyımı Vali Türker Öksüz, Belediye Meclisi’ni feshedip belediyenin Kürtçe sosyal medya hesabını sildi.

Alevi Net haber portalına erişim engeli: Alevi Net’te yer alan iki habere erişim engeli getirildi, ardından da internet sitesine erişim tamamen engellendi.

Soruşturma açılan iki kaymakam hakkındaki haberlere erişim engeli: Antalya’da bir vakfın hesabında usulsuzlük yaptıkları gerekçesiyle haklarında ‘görevi kötüye kullanma’ soruşturması açılan iki kaymakam hakkındaki haberlere erişim engeli getirildi.

Diyarbakır kayyımı 25 işçi ve memuru ihraç etti: Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde daha önce açığa alınan 55 memur ve işçiden 25’i ihraç edildi.

Aydınlık, MKM’yi hedef gösterdi: İBB Şehir Tiyatroları’nın pandemi dolayısıyla kapılarını açtığı özel tiyatrolardan olan Teatra Jiyana Nû, Aydınlık Gazetesi tarafından hedef gösterildi.

Susma Platformu’nun haberine yine erişim engeli: Susma Platformu’nun web sitesi Susma24.com’da yer alan FINCEN belgelerinde Aktif Bank’ın yaptığı para transferlere ilişkin haberlere erişim engeli getirilmesine dair habere ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle erişim engeli getirildi.