Aydınlık, MKM’yi hedef gösterdi

İBB Şehir Tiyatroları’nın pandemi dolayısıyla kapılarını açtığı özel tiyatrolardan olan Teatra Jiyana Nû, Aydınlık Gazetesi tarafından hedef gösterildi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın pandemiden dolayı kapılarını açtığı özel tiyatrolar arasında yer alan Mezopotamya Kültür Merkezi’ne bağlı Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu), Aydınlık Gazetesi tarafından hedef gösterildi.

Manşetten verilen ‘İBB’nin sahnesi PKK’nın tiyatro grubuna’ başlıklı Ercan Küçük’ün kaleme aldığı haberde “2016’da OHAL kanunu ile 3 ay süre ile faaliyetleri durdurulan MKM, terör örgütü PKK bağlantısıyla biliniyor” ifadeleri kullanıldı.

Haberde ayrıca “MKM bu ilişkiyi farklı illerdeki şubeleriyle yaptığı faaliyetleriyle de ortaya koyuyor. İBB’nin sahnelerini açtığı, PKK’nın üst düzey yöneticileri için anma törenleri düzenleyen, teröristbaşı için açlık grevlerine girişen, terör örgütü üyelerine evsahipliği yapan MKM’nin medyada da yer alan son yıllardaki faaliyetlerinden öne çıkanlar şu şekilde” denilerek MKM’nin faaliyetleri sıralandı.

2020 programını basın toplantısıyla açıklayan İBB Şehir Tiyatroları, pandemiden dolayı sıkıntı yaşayan 50 özel tiyatroya da kapılarını açtığını duyurmuştu.

Teatra Jiyana Nû  tarafından sahnelenen Bêrû (Yüzsüz), İstanbul Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde programda yer alacağı açıklanan ilk Kürtçe oyun olarak tarihe geçti. Bêrû oyununun biletleri satışa sunulduktan kısa süre sonra tükenmişti.