Grup Yorum üyeleri Gökçek ve Varan’a tahliye

Grup Yorum üyeleri Sultan Gökçek ve Bergün Varan 30 Eylül günü görülen duruşmalarında adli kontrol şartıyla tahliye edildiler


Yaklaşık 10 aydır tutuklu olan Grup Yorum üyeleri Sultan Gökçek ve Bergün Varan, 4. kez çıktıkları mahkemece tahliye edildiler. Gökçek ve Varan’a adli kontrol şartı verildi.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Varan ve Gökçek ile avukatları katıldı. Grup Yorum üyeleri, 10 aydır neden tutuklandıklarını dahi bilmediklerini belirtti. Avukatları ise tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, Sultan Gökçek ve Bergün Varan’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Yapılan duruşmada, Sultan Gökçek savunmasında şunları dile getirdi:

“4 mahkemedir adaletten haktan hukuktan bahsedip duruyoruz. Ortada bir suç yok, anayasanın beyan ettiği bir suç yok ama 10 aydır tutukluyuz. Bizim ayaklar altına alınıp çiğnemeye çalışan sanatımızı ezdirmeyeceğiz. Yoruma yönelik varsayımlar gerçek dışı iddianameler var.

Grup Yorum terörist diyorlar, biz bütün dünya hakları kardeştir diyoruz şarkılarımızla. Emperyalizmin yersiz yurtsuz bırakmadığı bir dünyayı istemek teröristlik değildir bizi bununla suçlayamazsınız. Bu topraklar bugün gelmiş geçmiş en büyük terörü HES’lerle, maden şirketleri ile görüyor. Şarkılarımızda soruyoruz biz insan vatanını satar mı?”

Grup Yorum üyeleri Sultan Gökçek ve Bergün Varan 29 Kasım’da ‘DHKP/C terör örgütüne yönelik’ yürütülen soruşturma kapsamında İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen baskınla gözaltına alınmışlardı.