Haftanın sansür gündemi

Miraç Miroğlu için yapılan anma etkinliğine soruşturma açılması, yazar Meral Şimşek’e ve müzisyen Dilan Demir’e verilen hapis cezaları, kaymakamlıkların konser ve etkinlik yasakları ve haftanın erişime engellenen içerikleri… 12-18 Ekim 2021 haftasının sansür gündemini sizler için derledik


Yeni Akit’ten Altın Portakal Film Festivali videosuna sansür: (12 Ekim) Yeni Akit, oyuncu Nihal Yalçın’ın Altın Portakal’daki konuşma videosunu yayımlarken, oyuncunun yüzü haricinde vücudunu buzlayarak sansürledi.

‘Kız Çocuk Hakları Bildirgesi’ ve ‘Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi’ kitapları artık özgür!: (12 Ekim) Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından ‘muzır neşriyat’ ilan edilen Kız Çocuk Hakları Bildirgesi ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi ile ilgili sınırlama kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talebi ile açılan dava sonuçlandı, iki kitap ‘muzır yayın’ olmaktan çıktı.

Miraç Miroğlu için yapılan anma etkinliğine soruşturma: (12 Ekim) Şırnak’ta sokakta bisikletiyle oynarken polis zırhlı aracının çarpması sonucu katledilen Miraç Miroğlu için yapılan anma etkinliğine soruşturma açıldı.

Mardin’de Kürtçe söyleşi, pandemi gerekçesiyle polis tarafından engellenmek istendi: (13 Ekim) Avesta Yayınları, Mardin’de düzenledikleri ve yazar Mîrza Metîn’in katılacağı Kürtçe edebi söyleşinin polisler tarafından ‘pandemi’ gerekçesiyle engellenmek istendiğini duyurdu.

Yazar Meral Şimşek’e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi: (14 Ekim) Yazar ve şair Meral Şimşek’e “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davada 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Müzisyen Dilan Demir’e 9 yıl hapis cezası: (14 Ekim) Müzisyen Dilan Demir’e “örgüt üyesi olmak” suçuyla yargılandığı davada 9 yıl hapis cezası verildi ve tutuklanması talep edildi.

Cizre Kaymakamlığı HDP etkinliğini ‘pandemi’ gerekçesi ile yasakladı: (14 Ekim) Cizre’de HDP’nin kuruluş yıldönümü için yapmak istediği etkinlik kaymakamlık tarafından, “pandemi” gerekçesi ile yasaklandı. Kaymakamlığın, AKP’li Şırnak Belediyesi’nin düzenlediği ve iki gün sürecek konserlere ise izin verdiği ortaya çıktı.

Kadıköy Kaymakamlığı, MKM’nin 30. yıl konserini yasakladı: (18 Ekim) MKM’nin kuruluşunun 30. yıldönümü vesilesi ile 16 Ekim 2021’de Bostancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek konser, Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Evrensel’in Genç Hayat eki üniversiteye alınmadı: (18 Ekim) Yıldız Teknik Üniversitesi özel güvenlik görevlileri, öğrencilerin ellerindeki Evrensel gazetesinin gençlik eki Genç Hayat dergisini okula sokmadı.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (12-18 Ekim) Şüpheli şekilde ölen bir kadına ilişkin habere, sahte sağlık raporu iddialarına ilişkin haberlere ve TÜGVA ile ilgili haberlere erişim engeli getirildi.