Ahmet Deniz Atabay hakkındaki ‘istismar’ haberlerine erişim engeli

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ve bir grup arkadaşı tarafından istismara uğradığını dile getiren kişinin ifadelerinin yer aldığı haberlere erişim engeli getirildi


Aydın’ın Didim İlçesi’nin Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ve arkadaşları tarafından beş yıl önce istismara uğradığını dile getiren bir kişinin söylediklerinin yer aldığı haberlere ‘kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle erişim engeli getirildi. Didim Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Ekim 2020 tarih ve 2020/1855 sayılı kararını Engelli Web sosyal medya hesabından duyurdu.

Takvim, Vatan ve Sabah Gazetesi’nde yer alan haberlerde bir kadın Ahmet Deniz Atabay ve arkadaşları tarafından beş yıl önce cinsel istismar ve tecavüze uğradığını iddia etmişti. Kamuoyunda da geniş yankı bulan açıklama sonrasında İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından soruşturma başlatılmıştı. Atabay ile meclis üyeleri A.Ç. ve Ö.Ç., S.T.’ye hakkında iddialar üzerine 18 Eylül’de savcılıkta ifade vermişti. Aynı iddialar Atabay için 2017’den beri dile getiriliyor.

Söz konusu engellemenin ardından Engelli Web tarafından 5 Ekim 2o2o’de duyurulan bilgiye göre yukarıda adı sayılan haber platformlarının dışında Cumhuriyet ve BirGün gazetelerindeki ilgili içerikler de engellendi.

 

Son Güncelleme: Cumhuriyet ve BirGün’deki engellemeler habere eklendi. (6 Ekim 2020 / 13.00)