Diyarbakır Kadın Ceza İnfaz Kurumu’nda kitap yasağı

Yazarları arasında Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın da bulunduğu “İfade Özgürlüğü, İlkeler ve Türkiye” isimli kitap ‘sakıncalı’ bulunarak cezaevine alınmadı


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, yazarları arasında Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın da yer aldığı ‘İfade Özgürlüğü, İlkeler ve Türkiye’ isimli kitabın ‘sakıncalı’ bulunarak, Diyarbakır Kadın Ceza İnfaz Kurumu’na alınmadığını açıkladı.

‘CEZAEVLERİ DEREBEYLİK Mİ?’

Sosyal medya paylaşımında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakanlığı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nü etiketleyen Gergerlioğlu, “Şu skandala bakar mısınız? Cezaevleri derebeylik mi? Bandrollü, aralarında AYM başkanı Zühtü Arslan’ın da yazarı olduğu bir kitap bu Diyarbakır Kadın Ceza İnfaz Kurumu sakıncalı diyerek bu kitabı vermemiş..!  @abdulhamitgul ne diyorsun? @ctekurumsal @adalet_bakanlik” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Kadın Ceza İnfaz Kurumu’na alınmayan ‘İfade Özgürlüğü, İlkeler ve Türkiye’ isimli kitapta, aralarında AYM Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi Eski Raportörü hukukçu Osman Can, barış aktivisti müzisyen Şanar Yurdatapan, düşünür Fikret Başkaya, hukukçular Fikret İlkiz ile Kerem Altıparmak ve geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan HDP’li Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in de bulunduğu yazarların kaleme aldıkları makaleler yer alıyor.