Sendika.org’a erişim yine engellendi

Sendika.org’un internet sitesine erişim bir kez daha engellenirken site yeni adresiyle yayına devam ettiklerini duyurdu


AYM’nin daha önce iki kez erişim engelini kaldırdığı internet sitesi Sendika.org, Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla 63. kez engellendi. 30 Eylül 2020 tarihli karar üzerine haber platformu yaptığı bir açıklamayla ‘sendika64.org’ adresiyle yeniden yayında olduklarını duyurdu.

Sendika.org’a erişim 5 Aralık 2018’deki 62. engellemeden sonra 30 Eylül’de bir kez daha Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellenmişti.

BTK’nin, sorgu sayfasında yapılan arama sonrası ‘ilgili kararlar’ bölümünde, “Bu internet sitesi (sendika63.org) hakkında; Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 30/09/2020 tarih ve 2020/5426 D.İş sayılı karara istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” ifadeleri yer alıyordu.

Sendika.org internet sitesinden dün yaptığı bir açıklamada “63. nafile sansürü karşısında sendika64.org adresi ile yayınımıza devam ediyoruz” diye belirtti.

AYM İKİ KEZ İHLAL VERMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi (AYM), Sendika.Org’un 25 Temmuz 2015’te TİB tarafından getirilen erişim engeline karşı Ekim 2015’te yaptığı başvuruyu 11 Mart 2020’de görüşüp ve ihlal kararı vermişti. Bu karar, AYM’ye yapılan ilk başvurunun üzerinden 5 yıl geçmesinin ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan başvuru sonrası gelmişti.

AYM’nin 11 Mart 2020’de verdiği ihlal kararında Sendika.Org’un erişime açılması istense de 5 yıl boyunca yaşanan ihlallere ilişkin iddia ve beyanların dikkate alınmadığı görülmüştü.

Geçtiğimiz haftalarda, Sendika.Org yayınının sürdüğü ardıl alan adlarına yönelik engellerle ilgili 8 ayrı başvuruyu birleştirerek yeni bir karar alan AYM, Anayasa’nın 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetmişti.