İsimsizler Hareketi soruşturmasında üç tutuklama

Yazar Temel Demirer ile birlikte 15 kişinin serbest bırakıldığı İsimsizler Hareketi soruşturmasında üç isim için tutuklama kararı verildi


İsimsizler Hareketi ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 25 Eylül’de düzenlenen eş zamanlı operasyonla gözaltına alınanlar arasında bulunan Şehmus Kavak, Misli Cihan Şenleten ve Özgür Doğuş Erhan tutuklandı. 

Adliyeye sevk edilen 18 kişiden aralarında yazar Temel Demirer ile Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu Üyesi ve dönem sözcüsü Perihan Koca’nın da bulunduğu 11 kişi savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakılırken avukat Tamer Doğan, Özen Kulaçoğlu, İsmail Keleş ve Tayfun Uçar ‘adli kontrol’ talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilenlerden Şehmus Kavak, Misli Cihan Şenleten ve Özgür Doğuş Erhan için ise tutuklama talep edildi.

‘HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ’

Serbest bırakıldıktan sonra Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapan yazar Temel Demirer, “Onlar asılsız dosyalarla, yalanlarla başımıza çorap örmeye kalkıştıkça biz çoğalıyoruz. Haklıyız kazanacağız” şeklinde konuştu. 

Operasyon kapsamında gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa çıkarılmadan serbest bırakılan gazeteci Hakan Gülseven ise, bir Twitter hesabından ve Telegram grubundan suç çıkarılmaya çalışıldığını kaydederek, “Buradan bir suç çıkar mı? Muhalif olan her şeyi suç haline getirmeye çalışıyorlar. Bir şey çıkacağını sanmıyorum. Geçenlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İsimsizlere yönelik birtakım ifadeler kullanmıştı. Soylu’nun ifadelerinden sonra böyle bir uygulamayla karşılaştık” demişti.

SUÇ DUYURUSU DİLEKÇESİ SUÇLAMA KONUSU YAPILDI

Öte yandan, aralarında gazeteci, yazar ve oyuncuların da bulunduğu 24 kişinin, ‘terör örgütü üyesi olmak’, ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek’ ve ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddialarıyla suçlandığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan yazar Temel Demirer’in bilgisayarında bulunan ve Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde yaşanan yıkımlara ilişkin yapılan suç duyurusu dilekçesinin suçlama konusu yapıldığı öğrenildi.