Van polisi: Mezopomtamya Ajansı’nın çekim yapmasına izin vermeyeceğiz

DTK, HDP ve DBP heyetinin Servet Turgut’un taziyesinin ardından yapmak istediği basın açıklaması, polis tarafından “Mezopotamya Ajansı’nın çekim yapmasına izin vermeyeceğiz” denilerek engellendi


Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve bazı HDP’li milletvekilleri, helikopterden atılan ve önceki gün yaşamını yitiren Servet Turgut’un taziyesine katıldıktan olayla ilgili HDP İpekyolu İlçe binası önünde bir basın açıklaması yapmak istedi. Heyetin çabası Van polisi tarafından “Mezopotamya Ajansı’nın çekim yapmasına izin vermeyeceğiz” denilerek engellendi.   

Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre basın açıklamasını yapmak isteyen heyet ile polis arasında yaşanan gerginlikte polis ajansın muhabirlerini hedef gösterdi. Heyet ise bunun üzerine basın açıklamasını yapmayacaklarını belirterek durumu protesto etti. 

 MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜ AYAKLAR ALTINDA

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, polisin taziye evini ablukaya almasının ve milletvekili olarak orada konuşma yapmalarının engellendiğini belirtti. Gergerlioğlu, olayla ilgili “Orada kısa bir konuşma yapıp, taziye dileklerimizi ilettikten sonra ayrılacaktık. Aile de zaten neyin ne olduğunu biliyor. Büyük bir zulme uğradılar. Biz de milletvekili olarak milletin sesine tercüman olmak için oradaydık. Yapacağımız konuşma ‘basın çekim yapıyor’ olması gerekçesiyle engellendi. Medya özgürlüğü ve milletvekilinin konuşma özgürlüğü tekrar ayaklar altına alındı” diye konuştu.