Müzisyen Hozan Canê serbest bırakıldı

‘Terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla yargılanarak altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırılan Hozan Canê, 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı


Türkiye’de ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırılan ve iki yıldır da cezaevinde bulunan müzisyen Hozan Canê’nin avukatı müvekkilinin serbest bırakıldığını açıkladı.

Hozan Canê’nin avukatı Nevroz Akalan, yaptığı açıklamada, Hozan Canê’nin Bakırköy’de tutulduğu cezaevinden 30 Eylül akşamı ayrıldığını söyledi. Müvekkili hakkında yurt dışına çıkış yasağı bulunduğunu da vurgulayan Akalan, mahkemenin müzisyenin uzun tutukluluk halinin orantısız olduğu savunmasını kabul ederek serbest bırakılmasını onayladığını aktardı.

Sanatçının davası 20 Ekim 2020’de Edirne’de görülmeye devam edecek.

NE OLMUŞTU?

Hozan Canê adıyla tanınan Alman vatandaşı sanatçı Saide İnac, 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden kısa süre önce Edirne’de gözaltına alınmıştı.

İlk olarak ‘terör örgütü üyeliğinden’ yargılanan Hozan Canê’nin dosyası Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından esas ve usülden bozularak müzisyenin yargılanmasına tekrar başlanmıştı. ‘Terör örgütü üyeliğine’ dair herhangi bir delil bulunmadığı, dosyada ‘propaganda’nın mevcut olduğu, bu propagandaların da örgüte yardım suçu oluşturabileceği belirlenmişti.

Hozan Canê’yi ziyaret amacıyla Türkiye’ye giden kızı Gönül Örs de benzer bir şekilde terör suçlamalarıyla gözaltına alınmış, tutuksuz yargılanması amacıyla yurt dışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılmıştı. Gönül Örs’ün davası da bugün (1 Ekim 2020) görülecek.