Haftanın sansür gündemi

BluTV’nin “Çıplak” dizisinin yeni sezonunu duyurmadığı iddiası, Özgür Gündem davasında Aslı Erdoğan için verilen “düşme kararının” istinafta bozulması ve polisin İzmir’de Onur Yürüyüşü’nü engellemesi… 16 – 21 Haziran 2021 haftasının sansür gündemini derledik


BluTV’nin, “Çıplak” dizisinin yeni sezonunu duyurmadığı iddia edildi: (16 Haziran) BluTV’nin; Aralık 2020’de ilk sezonunu askıya alıp +18 ibaresiyle tekrar yayımlamaya başladığı Çıplak dizisinin ikinci sezon reklamlarını yapmadığı ve yeni bölümlerini duyurmadığı iddia edildi.

Yasaklanan Kürtçe tiyatro oyunu Bêrû için yapılan başvuru reddedildi: (17 Haziran) Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) tarafından sahnelenen Bêrû: Klakson Borîzan û Birt (Yüzsüz: Klakson, Borazanlar ve Bırtlar) adlı oyunun İstanbul Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı kararıyla yasaklanmasına ilişkin yürütmenin durdurulması talebiyle açılan dava reddedildi.

Bitlis Valiliği eylem ve etkinlik yasaklarını 30 Haziran’a kadar uzattı: (17 Haziran) Valilikten yapılan açıklamada eylem ve etkinlik yasaklarının 30 Haziran’a kadar uzatılmasının yanı sıra toplantı ve etkinliklerin mülki idare amirinin iznine bağlandığı da belirtildi.

Van’da 2016’dan bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasakları bir kez daha uzatıldı: (17 Haziran) Kentte 2016’dan bu yana düzenli olarak uygulanan eylem ve etkinlik yasakları 15 gün daha uzatıldı.

Hakkari’de eylem ve etkinlik yasağı 15 gün daha uzatıldı: (18 Haziran) Hakkari Valiliği, kentteki eylem ve etkinliklerin 30 Haziran’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Levent Üzümcü, Twitter paylaşımını üç nokta ile bitirdiği için ifade verdiğini duyurdu: (18 Haziran) Oyuncu Levent Üzümcü; “dolar fiyatını yükseltme” gerekçesinden sonra bu kez de, Twitter’daki paylaşımını üç nokta ile bitirdiği için ifadeye çağrıldığını duyurdu.

Özgür Gündem davasında Aslı Erdoğan için “düşme kararı” istinafta bozuldu: (18 Haziran) Yazar Aslı Erdoğan’ın da sanıkları arasında olduğu Özgür Gündem gazetesi davasında, Erdoğan hakkında verilen “düşme” kararı bozuldu.

Muş Valiliği’nden 15 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı: (21 Haziran) Valilikten yapılan açıklama ile, kent genelinde 4 Temmuz’a kadar sürecek 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı ilan edildi.

Polis İzmir’de Onur Yürüyüşü’nü engelledi: (21 Haziran) İzmir’de LGBTİ+ aktivistlerin düzenlediği Onur Yürüyüşü polis tarafından engellendi. Yapılan basın açıklamasında aktivistler, LGBTİ+ bireylere yönelik şiddete, ayrımcılığa ve nefret söylemlerine bir kez daha dikkat çekti.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (15 – 21 Haziran) Yıldırım Demirören’in yeğeni ile ilgili haberlere, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yöneticisinin genel müdür yardımcısı olduğu özel şirketle ilgili haberlere ve Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SADAT) haberine erişim engeli getirildi.