Beyoğlu Kaymakamlığı’ndan Gezi Direnişi anmasına yasak

Beyoğlu Kaymakamlığı, ilçede yapılması planlanan Gezi Direnişi anmasına kısa bir zaman kala etkinliğin yasaklandığını duyurdu. İstanbul Valiliği de Taksim metrosunun kapatıldığını duyurdu


Beyoğlu Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada 31 Mayıs’ta saat 19.00’da İpek Sokak’ta gerçekleştirileceği duyurulan Gezi Direnişi anmasına, pandemi tedbirleri kapsamında müsaade edilmeyeceği duyuruldu. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“31/05/2021 Pazartesi günü saat 19:00’da Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Çukurlu Çeşme Sokak No:2 sayılı adreste bulunan İHD İstanbul Şubesi önünde yapılacağı duyurulan yürüyüş, basın açıklaması veya benzeri açık alan etkinliklerine ayrıca Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde aynı konunun devamı niteliğinde gerçekleştirilmek istenen etkinliklere İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı ve çevresi ile Çukurlu Çeşme Sokak ve çevresinin toplantı ve gösteri yürüyüşü alanı olarak belirlenmediğinden 2911 sayılı Toplantı ve Yürüyüşleri Kanununun 10. ve 17. Maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 32. Maddeleri gereğince ve covid 19 tedbirleri kapsamında MÜSAADE EDİLMEYECEKTİR.”

Yapılan ikinci bir duyuruda da şöyle denildi:

“31/05/2021 Pazartesi günü saat 19:00’da İpek Sokak’ta -TMMOB MMO Önü- sosyal medya (Twitter) hesaplarından yapılacağı duyurulan yürüyüş, basın açıklaması veya benzeri açık alan etkinliklerine ayrıca Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde aynı konunun devamı niteliğinde gerçekleştirilmek istenen etkinliklere İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı ve çevresi ile İpek Sokak ve çevresinin toplantı ve gösteri yürüyüşü alanı olarak belirlenmediğinden 2911 sayılı Toplantı ve Yürüyüşleri Kanununun 10. ve 17. Maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 32. Maddeleri gereğince ve covid 19 tedbirleri kapsamında MÜSAADE EDİLMEYECEKTİR.”

Yasak kararları sonrasında Metro İstanbul, İstanbul Valiliği tarafından Taksim metro istasyonunun kapatıldığını duyurdu ve “İstanbul Valiliği kararınca M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’nın Taksim istasyonu, F1 Taksim-Kabataş Füniküler Hattı bugün 16:00 itibarıyla ikinci bir emre kadar kapatılacaktır. M2 Hattı trenlerimiz, Taksim istasyonunda durmadan seferlerine devam edecektir” açıklamasında bulundu.