Van’da 2016’dan bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasakları bir kez daha uzatıldı

Kentte 2016’dan bu yana düzenli olarak uygulanan eylem ve etkinlik yasakları 15 gün daha uzatıldı


Van Valiliği’nin web sitesinden yapılan duyuruda kent genelinde 18 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının yasaklandığı belirtildi. Böylelikle kentte 2016’dan bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasakları bir kez daha uzatılmış oldu.

Valilik açıklaması şu şekilde:

“Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu bağlamda, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla;   Van ili coğrafi sınırları içerisinde 18/06/2021 tarihinden geçerli 02/07/2021 tarihi de dahil olmak üzere (15) gün süre ile; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları 2911 Sayılı Kanunun 17. Maddesine istinaden YASAKLANMIŞTIR.

İlimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılmasının, çadır ve stant kurulmasının/açılmasının, imza kampanyası düzenlenmesinin, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasının, 5442 sayılı İl idaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında MÜLKİ İDARE AMİRİNİN İZNİNE BAĞLANMIŞTIR.”