Oyuncu Levent Üzümcü ifadeye çağrıldı

Oyuncu Levent Üzümcü 15 Haziran’da devletin sanatı ve sanatçıları korumaya dair yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade ettiği konuşması ve ilgili sosyal medya paylaşımında “halkı kin ve nefrete sevk ettiği” gerekçesiyle ifadeye çağrıldı


Oyuncu Levent Üzümcü, Kadıköy’de sokakta yaptığı bir konuşma ve bu konuşmaya dair paylaştığı tweet nedeniyle geçen hafta “halkı kin ve nefrete sevk etmek” gerekçesiyle ifadeye çağrıldığını duyurdu.

Üzümcü, 15 Haziran 2021 günü Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda toplanan kitleden anayasanın 64. maddesini açıp okumalarını istemiş, sonrasında sanatçıların sorunlarına dikkat çekerek devletin anayasanın 64. maddesini uygulamadığını söyleyerek kısa bir performans gerçekleştirmişti.

Anayasa’nın 64. maddesi devlete şöyle yükümlülükler veriyor: “Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır.”

Bu performansı yaptıktan sonra tweet atan Üzümcü iletisinde, “Sahne sanatları yoğun bakımda. akmehepe -haliyle- anayasanın 64. maddesini uygulamıyor. Türkiye’nin %60’ını yönetmekle övünenlere çağrımızdır” ifadelerini kullanmıştı.