Haftanın sansür gündemi

Konser, sergi, oyun ve etkinlik iptalleri, RTÜK’ten kanallara “Gezi” cezaları, şehirlerde eylem ve etkinlik yasakları…9 – 16 Mayıs 2022 arası sansür gündemini derledik


Aynur Doğan konseri iptal edildi: Gergedan Yapım ve BGST Organizasyon’un düzenlediği Aynur Doğan konseri, konsere beş gün kala Derince Belediyesi tarafından “uygun bulunmadığı” gerekçesiyle iptal edildi.

Dekandan sergiye engel: İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Mehmet Akbaş, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’nin (RATEM) Gaziantep Üniversitesi’nde yapacağı sergiyi sergide konu edilen bazı sanatçıların fotoğraflarını kastederek “İslam’a küfredenlerin fotoğraflarını koydurmam” diyerek engelledi.

Hatay’da tiyatro oyunu iptal edildi: Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi’nin merkez ilçe Antakya’daki Meclis Kültür Merkezi’nde engelliler haftası kapsamında sahnelenecek tiyatro oyununun valilik tarafından, kültür merkezindeki “teknik arıza” gerekçesiyle iptal edildiği duyuruldu.

Adana’da ve Eskişehir’de eylem ve etkinlik yasakları: Adana ve Eskişehir Valilikleri, kentlerde 15 gün süreli eylem ve etkinlik yasağı ilan etti. Adana’da “siyasi partiler ve sendikaların yapacağı faaliyetler,” Eskişehir’de ise “siyasi parti faaliyetleri ve 19 Mayıs kutlamaları” yasaklardan muaf tutuldu. TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, valilik yasaklarıyla ilgili olarak Meclis’e soru önergeleri sundu.

Valilik yasağı sonrası Eskişehir’de Anadolu Fest iptal edildi: Eskişehir Valiliği’nin 15 gün sürecek eylem ve etkinlik yasağı ilan etmesinin ardından Anadolu Fest ekibi, yasak kararının festivali engellemek için çıktığını belirtti

RTÜK’ten Gezi davası açıklamasını yayımlayan dört kanala para cezası: RTÜK, Gezi davasının karar duruşması sonrası CHP TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel’in ve TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın adliye önündeki açıklamalarını canlı yayımlayan TELE 1’e, Flash TV’ye, KRT’ye ve Halk TV’ye reklam gelirlerinin yüzde 3’ü kadar para cezası verdi.

Danıştay’dan EGM genelgesine yürütmeyi durdurma kararı: TGS yaptığı açıklamada, EGM’nin kamusal olaylarda polislerin sesinin ve görüntüsünün alınmasını engellemeye dair yayımladığı genelge için açtıkları davada Danıştay’ın, İçişleri Bakanlığı’nın ve EGM’nin itirazlarını reddettiğini duyurdu. Böylece EGM’nin yayımladığı genelgeye yürütmenin durdurulması kararı verildi.

Nurettin Nebati ile ilgili skeç yayımlanmadı: Show TV’deki ‘Güldür Güldür Show’un tanıtımlarında yer alan ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin taklidinin yapıldığı skeç yayımlanmadı.

Özgür Özel hakkında ‘suçluyu övme’ gerekçesiyle dosya hazırlandı: RTÜK’ün CHP’den üyesi İlhan Taşcı Üst Kurul’un 10 Mayıs’taki toplantısına saatler kala Twitter hesabından, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Gezi kararına dair sözleri gerekçe gösterilerek hakkında dosya hazırlandığını duyurdu.