Valilik yasağı sonrası Eskişehir’de Anadolu Fest iptal edildi

Eskişehir Valiliği’nin 15 gün sürecek eylem ve etkinlik yasağı ilan etmesinin ardından Anadolu Fest ekibi, yasak kararının festivali engellemek için çıktığını belirtti


Kaynak: Anadolu Festival

Eskişehir Valiliği 9 Mayıs 2022 tarihli duyurusunda, 10-24 Mayıs 2022 tarihleri arasında kentte 15 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı ilan etti. Yasak kapsamına “Valilik ve Kaymakamlıklarca, düzenlenmesi uygun görülenler ile Siyasi Parti faaliyetleri hariç olmak üzere, açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinliğin (yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, afiş/pankart asma, konser, şenlik, festival vb.)” girdiği belirtildi.

Valiliğin 15 gün sürecek eylem ve etkinlik yasağı ilan etmesinin ardından Anadolu Fest ekibi yasak kararının, 12-15 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek festivali engellemek için çıktığını belirtti. Twitter hesaplarından #FestivalimeDokunma etiketiyle yaptıkları paylaşımda festival ekibi şu ifadeleri kullandı:

“Kamuoyuna Duyuru;

9 Mayıs 2022 tarihinde Eskişehir Valiliği’nin açıkladığı 15 günlük yasaklama kararı hakkında bizler de siz değerli katılımcılarımıza bu konuda açıklama gereğinde bulunduk. Aylar öncesinde planladığımız ve çalışmalarına başladığımız festivalimiz de bugün açıklanan karar ile sizler gibi biz de hayretler içerisinde kaldık. Gerekli yasal mecralarda başvuru yapmamıza rağmen başvuru sonrasında herhangi bir red yazısı tebliğ edilmeden, üstüne festivalimizi engellemek amaçlı çıkan bu karar bizi derinden üzdü. Bu karar ile birlikte bir kısmı tamamlanan sahne kurulumumuz devam ederken polis ekipleri, hukuka aykırı şekilde valiliğin sözlü talimatı ile herhangi bir savcılık kararı ve belge gösterilmeden sürecimiz engelleniyor. Bu hukuksuz davranışı kınıyor, binlerce insanın emeği ve gençlerin sanat aşkının engellenmeye çalış[ıl]masını kınıyoruz. Süreçle ilgili hukuki süreçlerimiz başlatılmış[tır] ve bu konuda siz değerli katılımcılarımızı, süreç[le ilgili] bilgilendirmelerimiz devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Festivalin valilik tarafından engellenmesine, aralarında şarkıcı Hayko Cepkin’in ve festivalde konser verecek Haluk Levent’in de bulunduğu çok sayıda kişi tarafından tepki geldi.