Nurettin Nebati ile ilgili skeç yayımlanmadı

Show TV’deki ‘Güldür Güldür Show’un tanıtımlarında yer alan ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin taklidinin yapıldığı skeç yayımlanmadı


Kaynak: Güldür Güldür Show Twitter hesabı

Show TV’de yayımlanan Güldür Güldür Show‘un 7 Mayıs 2022 Cumartesi günü 20.00’daki 305. bölümünün tanıtımlarında, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin taklidinin yapıldığı bir skecin yer aldığı görülüyordu. Programın bahsi geçen son bölümünde bu skecin yayımlanmadığı ortaya çıktı.

https://twitter.com/Guldur_Guldur/status/1521783326973263873

Programla ilgili haberlerde, skecin kanal yönetiminin müdahalesiyle yayımlanmadığı iddia edildi. Aralarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun da olduğu pek çok kullanıcı, sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarla konuya dair açıklama talep etti.

SHOW TV’DEN AÇIKLAMA: “BİR ŞEYİ SANSÜRLEYECEK OLSAK EN BAŞINDAN TANITIMA KOYMAZDIK”

İlgili skecin yayımlanmamasına dair kamuoyundan gelen tepkilerin yanı sıra Habertürk köşe yazarı Fatih Altaylı, 10 Mayıs 2022 tarihli yazısında, Show TV’nin “en üst düzey yöneticisi” ile konuştuğunu belirtti. Altaylı’nın yazısının bir bölümünde konuşmaya dair şu ifadeler kullanılıyor:

“Kanalın en üst yöneticisi, sansür iddialarını şaşkınlıkla izliyordu.

Çünkü ortada bir sansür yoktu.

‘Bir şeyi sansürleyecek olsak, neredeyse yarısını tanıtımda yayınladığımız bir skeci sansürlemezdik. En başından tanıtıma koymazdık’ dedi.

Sonra meseleyi anlattı.

‘Bunu Güldür Güldür’ün yapımcılarından da teyit edebilirsiniz, bu program içinde siyasi skeçler olmasından da rahatsızlık duymadık. Tam aksine, siyasi hicivin unutulduğu bir ülkede bu geleneğin sürmesini istedik. Bugüne kadar da bir tekine bile dokunmadık. Bir tekini bile çıkarmadık. Sizin de tanıdıklarınız arayıp sorabilirsiniz.

Bu kez de aynen öyle oldu.

Ancak tanıtımı yayınladığımız skeç bu hafta yayınlanmadı. Doğru. Ama bu sansürden değil. Tek nedeni bayram haftası olması. Bayram haftası olduğu için ratingler genel olarak düşüktü ve biz de iyi bir skeci ratinglerin ve buna bağlı olarak reklam gelirlerinin daha yüksek olacağı önümüzdeki hafta yayınlanmasını doğru bulduk.

Bugüne kadar çok da ağır eleştiri içeren skeçleri yayınlamış bir kanal olarak, adı geçen bakanın bile güleceği kadar komik olan bir skeci yayınlamamak aklımızdan bile geçmedi.

Eğer böyle bir şeyden çekinse idik, siyasi skeç baştan istemez, bu skecin de bu kadar uzun bir tanıtımını yayınlamazdık. Hem bu kadar geniş bir tanıtım yapıp hem de sansür uygulayacak kadar da şuursuz değiliz.'” [Metnin diline dokunulmamıştır.]