Danıştay’dan EGM genelgesine yürütmeyi durdurma kararı

TGS yaptığı açıklamada, EGM’nin kamusal olaylarda polislerin sesinin ve görüntüsünün alınmasını engellemeye dair yayımladığı genelge için açtıkları davada Danıştay’ın, İçişleri Bakanlığı’nın ve EGM’nin itirazlarını reddettiğini duyurdu. Böylece EGM’nin yayımladığı genelgeye yürütmenin durdurulması kararı verildi


Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 27 Nisan 2021 tarihinde yayımladığı bir genelge ile toplumsal ve adli olaylarda polislerin görüntülerinin ve ses kayıtlarının alınmasını yasaklamıştı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) genelgenin iptaline ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin açtığı davada Danıştay; İçişleri Bakanlığı’nın ve EGM’nin, yürütmeyi durdurma davasına dair itirazlarını reddetti. TGS, kararla ilgili yaptığı Twitter paylaşımında; “Kamusal alanda polisin ses ve görüntüsünün alınmasını engelleyen genelgenin yürütmesi kesin olarak durduruldu. Danıştay, açtığımız davada İçişleri Bakanlığı ve EGM’nin itirazlarını reddetti. Basın hürdür sansür edilemez!” ifadelerini kullandı.