Dekandan sergiye engel

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Mehmet Akbaş, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’nin (RATEM) Gaziantep Üniversitesi’nde yapacağı sergiyi sergide konu edilen bazı sanatçıların fotoğraflarını kastederek “İslam’a küfredenlerin fotoğraflarını koydurmam” diyerek engelledi


Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) 10 Mayıs tarihinde Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Aklıma Bir Fikir geldi” projesi kapsamında Telif Bilincini arttırmak için panel, yarışma ve sergilerden oluşan bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında yapılmak istenen sergi İletişim Fakültesi’nin sergi salonu uygun olmadığı için İlahiyat Fakültesi’nin fuaye alanına taşınmak istendi. Ancak İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Mehmet Akbaş, aralarında Atilla İlhan, Vedat Türkali, Adile Naşit, Sadri Alışık, Kadir İnanır, Turgut Uyar, Leman Sam gibi sanatçı ve yazarların fotoğraflarının bulunduğu afişlerin sergilenmesine izin vermedi.

RATEM heyetinin dekan Akbaş’la yaptığı görüşme de sonuçsuz kalınca sergi Hukuk Fakültesi’ne taşınmak zorunda kaldı. Heyetin dekan Akbaş’la yaptığı görüşme ise videoya yansıdı.

Görüntülerde, heyetten bir isim, “Arkadaşlar şöyle bir şeyden bahsettiler. Bazı eserlerin sergilenmesi dekan hoca tarafından uygun bulunmadı. Bu bizim açımızdan kabul edilebilir bir durum değil. Çünkü tüm eserler üniversite öğrencilerinin ürettiği eserler ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan, Dünya Ticaret Örgütü’nün merkezi Cenevre’de de sergilenen RTÜK ve TRT’nin de seçici kurulunda yer aldığı bir organizasyon. Şimdi bir bu üç dört eseri buradan çıkarırsak bu açıkçası sıkıntı yaratır. Hem bize yaratır. Hem biz bunu ulaştıracağız Kültür Bakanlığı’na, Hem YÖK’e hem Külliye’ye… Yani ‘bazı eserlerin sergilenmesi sakıncalı bulundu’ denilecek. Biz bir de medya meslek birliğiyiz. Dolayısıyla bunun altından biz kalkamayız. Bu yarın öbür gün televizyonlarda radyolarda haber olacak. Daha önce 40 üniversitede sergilendi. Bugüne kadar da hiç böyle bir şey ile karşılaşmadık” dedi.

Bu sözler üzerine dekan Akbaş, “Burası yalnız İlahiyat Fakültesi. Üniversite benim iznim olmadan… Ben İslam’a küfreden birinin fotoğrafını koyamam. İzin vermem yani. Benim şey anlayışım bu. Burada Halk Bankası kredi kartı tanıtımı yaptı. Defettim” dedi.

Bir başka yetkilinin, “Burada İslam’a kim küfrediyor ki?” sorusuna Akbaş, “Ben isim vermem zaten de, burası benim yetkimde” ifadelerini kullandı.

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Yönetim Kurulu Başkanı M. Aydın Şerbetçioğlu, konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında olaya tepki gösterdi. Başkan Şerbetçioğlu, RATEM’in Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle 2009 yılından bu yana ‘Aklıma Bir Fikir Geldi’ adı altında düzenlediği “Korsanla Mücadele Amaçlı Üniversiteler Arası İletişim Fikirleri Yarışması” eserlerinin yer aldığı sergiyi bu kez Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleştirmek için yola çıktıklarını, üniversitenin İletişim Fakültesi’nin sergi ve konferans salonu olmadığı için serginin İlahiyat Fakültesi’nin fuaye alanına taşımak istediklerini söyledi. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akbaş’ın direnciyle karşılaştıklarını açıklayan Şerbetçioğlu, “İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akbaş, 35 ödül almış eserden 6 tanesine sansür uygulayarak sergilenmesine ‘İslam’a küfredenlerin fotoğraflarını koydurmam’ diyerek izin vermedi. Ayrıca ‘Burası benim yetkimde’ diyerek fakültenin fuayede alanını da vermedi. Aklıma Bir Fikir Geldi Yarışması’nda dereceye giren eserler daha önce 40 üniversitede sergilendi. Bugüne kadar hiç böyle bir durumla karşılaşmadık” dedi.