RTÜK’ten Gezi davası açıklamasını yayımlayan dört kanala para cezası

RTÜK, Gezi davasının karar duruşması sonrası CHP TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel’in ve TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın adliye önündeki açıklamalarını canlı yayımlayan TELE 1’e, Flash TV’ye, KRT’ye ve Halk TV’ye reklam gelirlerinin yüzde 3’ü kadar para cezası verdi


Kaynak: TİP Twitter hesabı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Gezi davasının karar duruşması sonrası Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel’in ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın adliye önündeki açıklamalarını canlı yayımlayan TELE 1’e, Flash TV’ye, KRT’ye ve Halk TV’ye reklam gelirlerinin yüzde 3’ü kadar para cezası verdi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, RTÜK’ün cezayı oy çokluğu ile, “iktidarı küçük düşürme ve aşağılama” gerekçesiyle verdi.

Verilen para cezalarına ilişkin Türkiye Gazeteciler Sendikası Twitter paylaşımında “RTÜK, milletvekilleri Özgür Özel ve Ahmet Şık’ın Gezi davasına ilişkin sözlerini canlı yayınlayan KRT, TELE1, Halk TV ve Flash Haber’e para cezası verdi. Bu cezalar eleştirel yayıncılığı ekonomik yönden boğma girişimidir. Sansür kuruluna hayır!” ifadesini kullandı.

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı da 11 Mayıs tarihli sosyal medya paylaşımında kararı, “RTÜK, Saray talimatıyla siyasilerin demeçlerini de cezalandırmaya başladı” sözleriyle eleştirdi. Taşcı, Üst Kurul’un 10 Mayıs’taki toplantısına saatler kala Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Gezi kararına dair sözleri gerekçe gösterilerek hakkında dosya hazırlandığını duyurmuştu.