Hatay’da engelliler haftasında yapılmak istenen etkinlik iptal edildi

Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi’nin merkez ilçe Antakya’daki Meclis Kültür Merkezi’nde engelliler haftası kapsamında sahnelenecek tiyatro oyununun valilik tarafından, kültür merkezindeki “teknik arıza” gerekçesiyle iptal edildiği duyuruldu


Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi’nin merkez ilçe Antakya’daki Meclis Kültür Merkezi’nde, engelliler haftası kapsamında 11 Mayıs 2022 Çarşamba akşamı saat 19.30’da sahnelenecek tiyatro oyununun valilik tarafından, kültür merkezindeki teknik arıza gerekçesiyle iptal edildiği duyuruldu.

İptal edilen oyunun, Çağdaş Sanat Atölyesi tiyatro grubu Mesreh El Emel tarafından Arapça sahneleneceği belirtildi. Etkinliğe gelen pek çok engelli vatandaşın iptal kararı sonrasında, arıza nedeniyle merdivenlerde mahsur kaldığı öğrenildi.

Türkiye Sakatlar Derneği Hayat Şube Başkanı Figen Vural Tekin, tiyatro oyununun iptaline ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Tekin’in açıklaması şu şekilde:

“10-16 Mayıs Sakatlar Haftası dolayısıyla bugün [11 Mayıs 2022] Meclis Kültür Binası’nda hem bir tiyatro oyunumuz olacaktı hem de engelsiz koro grubumuz da birkaç parça söyleyecekti. Fakat maalesef, teknik bir arızadan dolayı elektriğin kesildiği ve onarılmadığı bize beyan edildi; oyunun başka bir tarihte oynayabileceği bize söylendi. Umarım 10-16 Mayıs haftası bitmeden –gerçekten teknik bir arıza yaşandığını umut ederek– oyunumuzun oynanmasını istiyoruz. Bizden bilet alan, bizimle birlikte olan, bizi destekleyen halkımıza teşekkür ediyoruz; aynı zamanda bu olaydan dolayı kendilerinden [özür dileriz]. Bu hafta içinde inşallah bu teknik arıza giderilir –inşallah öyledir–, oyunumuzu sahneleriz, birlikte el ele oluruz. Teşekkür ederim.”