TGS: “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndaki basın kısıtlaması sansürdür”

Türkiye Gazeteciler Sendikası, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına sadece İHA’nın, AA’nın, DHA’nın ve TRT’nin alınmasını “açık sansür” olarak nitelendirdi


Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şubesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 1 Aralık 2021 tarihinde düzenlenecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına katılmak için sadece İhlas Haber Ajansı’na (İHA), Anadolu Ajansı’na (AA), Doğan Haber Ajansı’na (DHA) ve TRT’ye izin vermesine tepki gösterdi.

Bakanlığın pandemi gerekçesiyle aldığı kararı “sansür” olarak nitelendiren TGS Ankara Şubesi, resmî Twitter hesabından şu açıklamada bulundu:

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bugün gerçekleşecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına pandemi koşullarını gerekçe göstererek yalnızca DHA, İHA, AA ve TRT’nin alınacağını duyurdu. Milyonlarca insanın kaderinin belirleneceği bu toplantıyı halka ulaştırmakla görevli basın mensupları arasında ayrım yapılarak, sadece iktidara yakın ajansların alınması açıkça bir sansürdür. Pandemi koşullarını bahane eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaşananları halktan saklamayı tercih etmiştir. Bakanlık derhal bu tutumundan vazgeçmelidir. Bu sansürcü zihniyet gazeteciliği engelleyemeyecektir.”