Van’da 15 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı

Van Valiliği, kentte 15 gün süre ile eylem ve etkinlik yasağı getirildiğini duyurdu


Van Valiliği’nin internet sitesinden yapılan duyuruda, kentte 30 Kasım-14 Aralık tarihleri arasında eylem ve etkinlik yasağı uygulanmasına karar verildiği belirtildi. Duyuruda yasak kararının gerekçeleri arasında “milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması” gösterildi.

Valilikten yapılan açıklama şu şekilde:

Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu bağlamda, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla;

Van ili coğrafi sınırları içerisinde 30/11/2021 tarihinden geçerli 14/12/2021 tarihi de dahil olmak üzere (15) gün süre ile; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden YASAKLANMIŞTIR.

İlimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması, 5442 sayılı İl idaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında MÜLKİ İDARE AMİRİNİN İZNİNE BAĞLANMIŞTIR.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…” [Metnin diline dokunulmamıştır.]