Aydın’da beş gün boyunca her türlü etkinlik yasaklandı

Aydın Valiliği, 7-12 Temmuz tarihleri arasında il genelinde mülki idare amirliklerinin uygun gördüğü etkinlikler dışında kalan her türlü eylem, açılış, piknik, konser gibi etkinlikleri yasakladı. Yasaklamaya kamu düzeni ve genel asayiş gerekçe gösterildi


Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Seferler köylüleri, 6 Temmuz 2021’de feldispat madeni için yapılacak Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısına izin vermedi. Ardından Aydın Valiliği’nden yapılan bir açıklama ile 7-12 Temmuz tarihleri arasında il genelinde mülki idare amirliklerinin uygun gördüğü etkinlikler dışında kalan her türlü eylem, açılış, piknik, konser gibi etkinlikleri yasakladığı duyuruldu.

Açıklamada, kamu düzeni ve genel asayişin devamının sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, vatandaşların can ve mal güvenliklerinin korunması amacıyla mülki idare amirliklerinin uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere yapılması muhtemel her türlü eylem-etkinliğe yasak getirildiği belirtildi.

“YASAKLAR 5 GÜN SÜRECEK”

TELE1’in sitesinde de yer alan açıklamada ayrıca, “Muhtemel her türlü eylem/etkinliğin (Toplantı ve gösteri yürüyüş, miting, basın açıklaması, oturma eylemi, bildiri dağıtma, fotoğraf sergisi, açılış partisi, söyleşi, piknik, panel, konser, imza kampanyası, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, festival vb.), 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/A ve 11/C Maddeleri ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. ve 19. Maddeleri hükümleri doğrultusunda; 07/07/2021 tarihi saat: 00.01 ile 12/07/2021 tarihi saat:23.59’a kadar ile kamu düzeni, genel güvenlik ve asayiş açısından Valilik Makamının 06/07/2021 tarih ve 39 sayılı kararıyla yasaklanmıştır” denildi.