Kitapçı D&R’da kitaplara sansür

Doğan Grubu’nun Turkuvaz Grubu’na sattığı D&R mağazalarında bazı kitapların kaldırıldığı öne sürüldü. Satılmayan kitapların yazarları arasında İbrahim Kaboğlu, Zeynep Altıok, Orhan Gökdemir, Turan Dursun gibi isimler var


Doğan Grubu’nun Turkuvaz Grubu’na sattığı D&R mağazalarında bazı kitapların kaldırıldığı öne sürüldü. Satılmayan kitapların yazarları arasında İbrahim Kaboğlu, Zeynep Altıok, Orhan Gökdemir, Turan Dursun gibi isimler var.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “D&R mağazalarında Turkuaz Gruba satışından sonra kültürel çeşitliliğin devam edeceğini söylediler ancak bugün Turan Dursun’un ‘Din Bu’ kitabının raflardan çekilip depoya kaldırılmış” dedi.

Kocatürk’ün açıklamasının ardından Tekin Yayınevi’nden de Twitter’da  İbrahim Kaboğlu, Zeynep Altıok ve Orhan Gökdemir’in Nisan ayında raflarda yer alan bu kitapları hala -ısrarla yürüttüğümüz görüşmelere rağmen @DRdunyasi mağazalarına alınmadı” açıklaması geldi. Kitabı D&R tarafından satılmayan yazar Orhan Gökdemir de mağaza yetkilerine hitaben, “Bizim kitapları neden almıyorsunuz? Tehdit mi ediyorlar sizi? Nedir? Havuzda kitap satamazsınız. Bırakın kaçın bence” diye tweet attı.

Sansürle ilgili yazılı basın açıklaması yapan CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akat, D&R mağazalarındaki uygulamanın açık bir şekilde ifade özgürlüğü hakkının ihlali olduğunu belirtti:  “Sanata, kültüre ve yazarlara olan baskıyı ve sansürü de anlattığım kitabım da sansüre uğramış oldu! Siyasal ve ideolojik olarak tükenmiş AKP iktidarı ve uzantısı olan yandaş sermaye sadece ömrünü biraz daha uzatmaya çalışmaktadır” dedi.