Ankara Üniversitesi’nde özel güvenlik 25 Kasım pankartını engelledi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla pankart asmak isteyen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri, özel güvenlik birimi tarafından engellendi


Fotoğraf: Evrensel

Evrensel‘in haberine göre Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için bir araya geldi. “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” yazılı pankartı fakültede asmak isteyen öğrenciler özel güvenlik biriminin müdahalesiyle karşılaştı ve pankart asmaları engellendi. Pankarta el koyan özel güvenlik birimi karşısında öğrenciler “İşbirlikçi ÖGB istemiyoruz” ve “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganlarıyla tepki gösterdi.

Öğrencilerin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“Biz kadınlar ve lubunlar olarak, günlük hayat içerisinde sistematik olarak maruz kaldığımız fiziksel, psikolojik, cinsel şiddeti kabul etmiyoruz. Yaşamımıza kast eden patriyarkaya karşı tüm sıra arkadaşımız olan kadınları, maruz bırakıldıkları şiddete karşı çıkmaya, isyan etmeye, dayanışmayla yeni bir dünya kurmaya çağırıyoruz. Kadınların katledildiği bir düzene bugün burada söz söylemek için görüştüğümüz Dekan Orhan Çelik 2021’de 353 kadının katledilmesini ‘ajitasyon’ olarak değerlendirmiş ve burada söz söyleyişimizin önüne geçmeye çalışmıştır. Biz kadınlar ne Orhan Çelik’in ne de kadın düşmanı bu düzenin üzerimizde kurduğu tahakkümü kabul ediyoruz. Orhan Çelik’e sözümüzü yineliyoruz: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz.”