Haftanın engellenen içerikleri

TÜGVA ile ilgili haberlere, İBB ile ilgili haberlere, Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkanı hakkındaki haberlere ve ETHA, Umut gazetesi ve Kızılbayrak web sitelerine getirilen erişim engelleri… 23 Kasım – 6 Aralık 2021 tarihleri arasında erişime engellenen içerikleri derledik


ETHA’ya erişim engeli: Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) ait https://www.etha26.com internet sitesine Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Kasım 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Umut gazetesine erişim engeli: Umut gazetesine ait https://umutgazetesi36.org web sitesine Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Kasım 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Kızılbayrak sitesine erişim engeliKızılbayrak gazetesine ait https://kizilbayrak57.net internet sitesine Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Kasım 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Diken gazetesine erişim engeli: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir açıklamasına ilişkin Diken gazetesine ait https://www.diken.com.tr internet sitesindeki bir habere İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2021 tarihli kararı ile, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, erişim engeli getirildiği öğrenildi. Aynı habere ilişkin daha önce Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından getirilen erişim engeli, Antalya 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırılmıştı.

BirGün ve Cumhuriyet gazetelerine erişim engeli: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili biri BirGün gazetesine ait https://www.birgun.net web sitesinde ve ikisi Cumhuriyet gazetesine ait https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitelerinde yer alan toplam 3 habere İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2021 tarihli kararı ile, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, erişim engeli getirildiği öğrenildi.

TÜGVA ile ilgili haberlere erişim engeli: Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ile ilgili biri Cumhuriyet gazetesine ait https://www.cumhuriyet.com.tr ve ikisi Evrensel gazetesine ait https://www.evrensel.net/ internet sitelerinde yer alan toplam 3 habere İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2021 tarihli kararı ile, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü hakkındaki haberlere erişim engeli: Kastamonu Üniversitesi Rektörü ile ilgili Cumhuriyet gazetesinin, TELE 1’in ve Halk TV’nin internet sitelerinde yer alan haberlere Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2021 tarihli kararı ile, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, erişim engeli getirildiği öğrenildi.

İBB ile ilgili haberlere erişim engeli: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bazı vakıflara tahsis edilen yerleri tahliye etmesiyle ilgili https://odatv4.com internet sitesinde yer alan habere İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2021 tarihli kararı ile, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkanı ile ilgili haberlere erişim engeli: Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı hakkında, yaptığı haberler gerekçe gösterilerek açılan davalar ve haberlere erişim engelleriyle ilgili https://rizenabiz.com/ ve https://kuzeytv.org/ internet sitelerinde yer alan haberlere, Rize Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.